Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 24 stycznia 2016

Ogrodowa Mapa Polski - nowe miejsce

Jak Państwo wiecie jakiś czas temu podjąłem wyzwanie współtworzenia Ogrodowej Mapy Polski. Jako wolontariusz staram się przybliżać Państwu najciekawsze przyrodniczo miejsca w kraju. Część z nich oprócz zieleni przyciąga zwiedzających ciekawą architekturą czy historią. Na wspomnianej już Mapie pojawiło się właśnie jedno z takich miejsc. To Żelazowa Wola, w której urodził się jeden z najbardziej znanych na świecie Polaków - Fryderyk Chopin.

 
Żelazowa Wola to maleńka wieś (65 stałych mieszkańców) położona ok. 46 km na zachód od Warszawy koło miasta Sochaczewa. Ta niewielka miejscowość przyciąga jednak więcej turystów z Polski i zagranicy niż niejedno znacznie większe miasto. A to wszystko za sprawą dworku, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Mieści się tu oddział stołecznego Muzeum Chopina. Park otaczający dwór przeszedł niedawno rewitalizację.  Rośnie tu wiele ciekawych odmian drzew i krzewów.


Na uwagę zasługuje sprowadzony tu z Ameryki Północnej klon cukrowy. Krajobraz uzupełniają świerki, wierzby, magnolie, kasztanowce, dęby, cypryśniki błotne oraz wiele innych drzew i krzewów. Ozdobą parku są róże, hibiskusy (ketmie), funkie, kwitnące byliny, trawy i hortensje. Nie brak tu również liściastych roślin zimozielonych takich jak kaliny sztywnolistne, różaneczniki, bluszcze pospolite, runianki japońskie, juki karolińskie, trzmieliny, barwinki czy bukszpany.

Więcej zdjęć i informacji o Żelazowej Woli znajdą Państwo na stronie Ogrodowej Mapy Polski pod adresem: http://omp.oop.org.pl/ogrody/6328-2/

Serdecznie zapraszam do odwiedzania Ogrodowej Mapy Polski. Na bieżąco jest ona uaktualniana i można tu znaleźć coraz więcej ogrodów botanicznych, arboretów, parków oraz wiele innych ciekawych miejsc.

Zapraszam również do codziennej lektury bloga!

4 komentarze:

 1. No pamiętam post w którym wspominałeś już to miejsce i chętnie osobiście kiedyś tam zajadę :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto odwiedzić i oddział muzeum i park. Fajne drzewa, krzewy, kwiaty... Piękne miejsce! Tylko czasami latem jest tu mnóstwo ludzi! Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że przypominasz Żelazową Wolę. W parku jest tyle ciekawych gatunków, a latem kwitną róże odmiany Chopin :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Uwielbiam ten park. A róże, o których piszesz są wyjątkowe! Serdeczności!

   Usuń