Jakiś czas temu Krzysztof - mój znajomy, który prowadzi bloga http://drzewaikrzewy.blogspot.com/ pisał o ostrokrzewie japońskim. To bardzo rzadko spotykana w Polsce odmiana, znacznie różniąca się wyglądem od innych, znanych nam ostrokrzewów. Co ciekawe to również jedna z odmian najbardziej odpornych na mrozy. Wytrzymuje długotrwałe spadki temperatur do -25 stopni, a krótkie okresy z temperaturami rzędu -30 stopni C również wytrzyma! W moim ogrodzie rośnie ten rarytas. Dziś pokrótce opiszę warunki jego uprawy.
Ostrokrzew japoński (Ilex pedunculosa) to zimozielony krzew liściasty, który dorasta do wysokości ok. 3 a nawet 4 metrów, osiągając przy tym ok. 2 metry szerokości. Liście tej odmiany są zupełnie inne niż u innych powszechnie znanych ostrokrzewów. Są podłużne, jajowate, ciemnozielone, nie mają kolców i bardziej przypominają listki egzotycznego fikusa beniamina.Więcej szczegółów o samej roślinie jak i warunkach jej uprawy już wkrótce znajdziecie na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl
Krzew jest wyjątkowo dekoracyjny. Starsze okazy wyglądają tak jak ten na poniższym zdjęciu, które pochodzi ze strony internetowej szkółki ogrodniczej www.havlis.cz Tu muszę dodać, że mój ostrokrzew japoński przyjechał właśnie z tego sklepu. Podróż pocztą z Pragi zajęła mu prawie tydzień, ale był dobrze zabezpieczony i nie miał żadnych uszkodzeń.
Ostrokrzew japoński pochodzi z Dalekiego Wschodu, z Japonii, Tajwanu i Chin. Dobrze zaaklimatyzował się w USA, skąd zresztą trafił do Europy. Niestety bardzo trudno kupić sadzonki tego krzewu. W Polsce praktycznie jeszcze ich nie spotkałem. Można próbować w Niemczech lub w Czechach. Wspomniana przeze mnie praska szkółka ma je w ciągłej sprzedaży.
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!
Jednym słowem rarytas. Zupełnie go nie znam powiedziałabym że to fikus:)
OdpowiedzUsuńRewelacyjna roślina okazała o każdej porze roku. Zjawiskowa.
Miłego dnia.
To wspaniała odmiana ostrokrzewu. Krzew jest bardzo egzotyczny, a przy tym wyjątkowo odporny na przemarzanie. Serdeczności, miłego tygodnia!
UsuńBardzo interesująca roślina. Podobają mi się liście. Czy ten krzew można przycinać?
OdpowiedzUsuńWitaj Ewo! Tak, to bardzo ładny krzew. Do tego odporny na nasze warunki klimatyczne. Oczywiście można go przycinać :) Pozdrowienia, miłego tygodnia!
UsuńOj tak jest rewelacyjny i szalenie mi się podoba. Lubię go bardzo za te beniaminkowe listki i podejrzewam że w swoim ogrodzie chciałbym go posadzić na pewno :-)
OdpowiedzUsuńWcale się nie dziwię :-) Też mi się bardzo podoba i mam nadzieję, że pojawi się w polskich szkółkach. Mój jest z czeskiej Pragi :-)
Usuń