Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 14 stycznia 2016

Kartka z kalendarza i powrót zimy

Czy wiecie, że dzisiejszy dzień jest już o prawie 30 minut dłuższy od najkrótszego dnia w roku? W Warszawie dzień dziś trwał 8 godzin i 12 minut. Co ciekawe w Zakopanem aż 8 godzin i 37 minut. Najkrótszy dzień był we Władysławowie - miał tylko 7 godzin i 47 minut. Jeśli chodzi o większe miasta w Polsce to słońce najwcześniej wzeszło w Rzeszowie, o 7.25, a najpóźniej w Świnoujściu, o 8.13. Najwcześniej zaszło w Suwałkach 15.34, a najpóźniej w Jeleniej Górze - o 16.18. Oczywiście różnice te wynikają z położenia geograficznego Polski, oraz z ruchu obrotowego naszej planety.  

Do wczorajszego wieczora trwała odwilż, która rozpoczęła się jeszcze przed weekendem. Ale ok. 20.00 ochłodziło się i zaczął padać śnieg. Początkowo mokry, gdy jednak temperatura spadłą lekko poniżej zera, śnieg zaczął się pięknie skrzyć. Dziś możemy podziwiać białą pierzynkę, która rozścieliła się w całej mojej okolicy. 

Delikatna warstwa białego puchu okryła też rośliny. Poniżej różanecznik Ponticum Goldflimer.


A to już trzmieliny pnące. Krzewy rosną na skarpach przy wejściu do domu. W sezonie regularnie je przycinam dzięki czemu rozrosły się i stworzyły wspaniały zimozielony dywan. Teraz jest on zabielony śniegiem.


Obok trzmielin, w donicach na schodach rosną formowane w kule świerki  Conica.


Troszkę dalej od wejścia rośnie inny świerk Conica. Ten jednak nie jest formowany i zachowuje naturalny dla odmiany stożkowy kształt.


Śnieg przysypał trawnik i zamarznięte oczko wodne. 


W ogrodzie zrobiło się biało.


Jednak dzięki liściastym roślinom zimozielonym wciąż można dostrzec zieleń ogrodu.


Kolejne dni mają przynieść stopniowe ochłodzenie. Prognozy długoterminowe przewidują, że potrwa ono ok. 2 tygodnie. Na szczęście nocami nie powinno być zimniej niż -15 stopni. 

 
Na koniec wróćmy jeszcze na chwilę do kartki za kalendarza. 14 stycznia 1954 roku został utworzony Ojcowski Park Narodowy. A w 83 r p.n.e. urodził się Marek Aureliusz. A w 2016 w okolice Warszawy powróciła lekka póki co zima.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

6 komentarzy:

 1. Pięknie. Biało i nawet zielono:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziękuję bardzo :) Czyli biały ale wciąż zimozielony ogród ;) Serdeczności!

   Usuń
 2. No nareszcie spadł śnieg :-) U mnie jest to samo co bardzo mnie cieszy ponieważ śnieg to nie tylko ładne widoki i problemy drogowców ale i zalety dla całej branży ogrodniczej :-) Woda jest potrzebna po wyjątkowo suchym lecie i jesieni!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe, mało troszkę tego śniegu, ale lepsze to niż nic :) Może jeszcze coś popada. Podobno ma się robić coraz zimniej i śnieg by się jeszcze przydał :) Pozdrowienia!

   Usuń
 3. Andrzejku!
  Pięknie u Ciebie. Zagościła zima.
  Mam nadzieję, że i u mnie zagości.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Lusiu! Wczoraj było tylko troszkę śniegu. Dziś za to sypie cały czas. Jest mnóstwo śniegu, aż strach! No i jest -1 więc śnieg pewnie się utrzyma :) Serdeczności.

   Usuń