Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 26 stycznia 2016

Odwilż

Jeszcze w nocy z soboty na niedzielę w mojej okolicy było -10 stopni. W niedzielny poranek było już na plusie. Wczoraj podał deszcz, dziś też nie jest lepiej. Na termometrze już prawie +6 stopni i leżący wciąż w ogrodzie śnieg topnieje w oczach. 


Na początku odwilży śnieg spłynął z krzewów, które jeszcze w sobotę otulone były białą pierzynką. Czy pamiętacie  bały kopczyk nad osmantusem? W ogóle nie było go widać spod śniegu. Dziś krzew jest całkowicie odsłonięty. Dodam tylko, że nie ingerowałem w ten proces. Śnieg sam stopniał. 


Podobnie wyglądają też inne rośliny w ogrodzie. Poniżej  bukszpany, różanecznik i laurowiśnia rosnące po prawej stronie wyjścia z ogrodu na ulicę. 


Topniejący śnieg zaczyna powoli wsiąkać w podłoże. Pozwolę sobie przypomnieć, że pod koniec grudnia i na początku stycznia doświadczyliśmy sporych spadków temperatur. Jeszcze w Święta było +15 stopni. Po kilku dniach przy gruncie nocami temperatura spadała poniżej -20 stopni. Do tego jeszcze nie było śniegu! Dlatego też ziemia jeszcze jest porządnie zmarznięta. Dodatnie nawet nocą wartości temperatur, topniejący śnieg oraz padający deszcz na pewno znacząco przyspieszą proces rozmrażania gleby.


Póki co nie chcę wchodzić na trawnik, żeby nie połamać pewnie wciąż sztywnych i zmarzniętych źdźbeł trawy. W najbliższych dniach sprawdzę jak okres chłodów przeżyły rośliny najbardziej wrażliwe na mrozy. A jednego z kolejnych postów poświęcę mojej magnolii zimozielonej. Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

4 komentarze:

 1. U nas a ogrodzie już zielono się zrobiło i +10,słońce świeci, zima sobie ppszla. Tyle że w lesie mamy nie ciekawe drogi, okropne jak zawsze... A zima jak wiadomo w lesie zawsze dłużej trzyma:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie macie, u nas +7 ale w okolicy też już praktycznie nie ma śniegu. U mnie w lesie jeszcze troszkę jest ale dziś mnóstwo stopniało i spod śniegu powoli zaczyna być widać trawnik. Serdeczności!

   Usuń
 2. U nas jest podobnie. Śnieg się topi, deszcz pada a ciśnienie spada. Jest delikatnie mówiąc - nieciekawie.
  Mam nadzieję, że teraz nie wrócą mrozy.
  Przesyłam serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie to samo :( Tak jak mówisz, oby nie wróciły mrozy bo nam poniszczą rośliny. Serdeczności Ewuniu!

   Usuń