Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 3 października 2012

Zimozielone krzewy liściaste kwitnące jesienią

Jesień jest okresem kiedy większość roślin wydaje swoje owoce. Dojrzewają jabłka, winogrona czy śliwki. Również zimozielone krzewy liściaste tworzą owoce, które czasami zdobią je nawet przez całą zimę. Jednak są rośliny, które o tej porze roku zaczynają zawiązywać pąki kwiatowe lub kwitną.

Jedną z nich jest laurowiśnia wschodnia "Otto Luyken" (Prunus laurocerasus "Otto Luyken"). To zimozielony krzew liściasty, dorastający w Polsce do wysokości 150 – 200 cm. Szerokość dorosłych krzewów dochodzi do ok. 1,5 metra. Jest to odmiana wyhodowana sztucznie w Niemczech. Rośnie dość powoli. Roczne przyrosty dochodzą do 15 cm. Kwitnie na wiosnę, ale bardzo często jesienią powtarza kwitnienie. Nie jest ono jednak tak silne jak wiosną.


Innym krzewem powtarzającym kwitnienie jesienią jest pieris japoński (Pieris japonica). Jest on liściastym krzewem zimozielonym, który z powodzeniem wytrzymuje nasze mroźne zimy. Krzew ten rośnie w Ameryce Północnej oraz w Himalajach i środkowej Azji.

W warunkach polskich może dorastać nawet do 3 metrów wysokości.

Kwiaty pierisów są dzwonkowate, najczęściej osadzone w długie wiechy. Usuwając przekwitnięte kwiatostany zapobiegniemy wytworzeniu się owoców, co wzmacnia roślinę i poprawia jej wzrost. Energia krzewu nie jest wtedy spożytkowana na tworzące się owoce, a na jego rozwój. 


Pąki kwiatowe jesienią zawiązuje skimia japońska (Skimmia japonica). Ten zimozielony krzew liściasty w naturalnych warunkach dorasta do wysokości kilku metrów. Pochodzi z Dalekiego Wschodu (Japonia, Chiny, Korea oraz Rosja – Sachalin). Rośnie powoli. W naszym klimacie rośliny te najprawdopodobniej mogą osiągać wysokość do 1,5 metra.Okres kwitnienia przypada na ogól na zimę. W naszych warunkach klimatycznych dobrze jest okryć młode skimie na zimę. Powinny zakwitnąć albo jeszcze w grudniu albo w lutym lub marcu gdy średnia temperatura dobowa przekroczy ) stopni. 


A już wkrótce zapraszam do lektury posta o liściastych roślinach zimozielonych, które wydają piękne i kolorowe owoce, będące przysmakiem ptaków. Dla ludzi też coś się znajdzie!

Więcej informacji o opisywanych krzewach znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl 

Zapraszam do jej odwiedzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz