Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 18 października 2012

Zimowit - jesienny krokus

Za oknami piękna złota, polska jesień! Bardzo wiele osób kojarzy tę porę roku z astrami, chryzantemami czy aksamitkami. Jednakże równie pięknym kwiatem symbolizującym nadchodzącą zimę jest zimowit. Z uwagi na wygląd jest on bardzo często mylony z krokusami. 

Jak podaje Wikipedia jest to kwiat z rzędu liliowców, osiągający od ok. 8 do nawet 30 cm wysokości. Piękne kwitnące kielichy pojawiają się od końca sierpnia, poprzez wrzesień, aż do października. niekiedy kwiat ten powtarza kwitnienie wiosną ale jest to rzadkość. Najczęściej są koloru białego, różowego lub jasno fioletowego. Na wiosnę roślina wytwarza liście, wśród których można znaleźć owoce tej rośliny. 

UWAGA! Cała roślina jest trująca!

CIEKAWOSTKA! pomimo tego jednak jest ona stosowana jako roślina lecznicza, jednakże w chwili obecnej stosuje się jedynie preparaty wytwarzane pod ścisłą kontrolą lekarza!

Zimowit zimowity
Serwis www.kwiatycebulkowe.pl (zdjęcie powyżej) podaje, że zimowit dobrze rośnie w każdej odpowiednio wilgotnej glebie ogrodowej. Nie ma specjalnych wymagań, na jednym stanowisku utrzymuje się bardzo długo.Bulwy, z których wyrasta należy wyjąć z ziemi latem, podzielić je i następnie ponownie posadzić na pocxątku sierpnia co 10-20 cm (zależnie od wysokości kwiatów).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz