Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 2 października 2012

Chryzatemy w ogrodzie

Zaczęła się jesień i w naszych ogrodach dominują już kwiaty typowe dla tej pory roku. Należą do nich m.in. chryzantemy drobnokwiatowe. Kiedyś chryzantemy kojarzyły się głównie ze Świętem Zmarłych. Od kilku jednak lat coraz częściej zdobią nasze ogrody. W internecie znalazłem dziesiątki odmian chryzantemy drobnokwiatowej, wszystkie w pięknych kolorach! Nazwa chryzantem pochodzi z języka greckiego. Słowo "chrysos" w tym języku oznacza "złoty". A z tym kolorem przede wszystkim kojarzą nam się chryzantemy. 


Od wczoraj na schodach wejściowych do domu stoją dwie doniczki z chryzantemami. Kwiaty te trafiły do Europy z Półwyspu Koreańskiego. Są to praktycznie jedne z niewielu kwiatów, które pięknie kwitną aż do pierwszych przymrozków. Krótkotrwałe (np. o wschodzie słońca) spadki temperatur (do ok. -3 stopni) nie powinny uszkodzić kwiatów tej odmiany chryzantemy.

Kwiaty te lubią ziemię przepuszczalną, lekko kwaśną lub obojętną. Źle znoszą przelanie. Należy je systematycznie ale niezbyt obficie podlewać. Preferują miejsca słoneczne lub półcień.


Gdy nasze chryzantemy drobnokwiatowe przekwitną lub przemarzną nie trzeba ich wcale wyrzucać. jeśli mamy miejsce to możemy je posadzić do gleby do ogrodu. Uschnięte pędy należy przyciąć , tak aby pozostała 1/4 długości pędu. Na zimę osłaniamy je korą sosnową lub igliwiem. podobnie można postąpić z kwiatami zaniesionymi na cmentarz! 

CIEKAWOSTKA! Im drobniejsze są kwiaty chryzantem tym roślina jest bardziej odporna na mrozy.

A już wieczorem na moim blogu znajdziecie Państwo porcję informacji o pracach w ogrodzie w październiku.

Zapraszam do lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz