Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 4 października 2012

Owoce jesieni

Wczoraj pisałem o krzewach, które kwitną jesienią. Dziś zgodnie z obietnicą porcja informacji o liściastych krzewach zimozielonych, które o tej porze roku owocują.

Mahonia (w odmianach) jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym do wysokości od 1 (repens) do nawet ponad 2 (aquifolium) metrów. Pochodzi z pacyficznego wybrzeża USA. Rośnie dość powoli. Mahonie kwitną wiosną na żółto. Ich kwiaty są pachnące i wabią duże ilości pszczół i innych owadów. Owoce mahonii są koloru niebieskiego. Żywią się nimi ptaki, ale ludzie też mogą z nich korzystać gdyż są jadalne. Z owoców mahonii można zrobić dżem. Są one bardzo bogate w witaminę C.

  
Ostrokrzew Blue Prince (odmiana męska) oraz Blue Princess (odmiana żeńska) jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym do wysokości nawet 4 metrów. Często jednak nie przekracza wysokości 150 – 200 cm. Rośnie dość powoli. Roczne przyrosty dochodzą od 10 cm (Blue Princess) do 15 cm (Blue Prince). Zimuje w gruncie bez żadnych większych problemów. Krzewy te są bardzo odporne na mróz, wiatr i śnieg.Okres kwitnienia przypada na późną wiosnę. Ich kwiaty są białe i dosyć niepozorne. Owoce ostrokrzewu (tylko odmiana żeńska) są koloru czerwonego. Zimą żywią się nimi ptaki, dla ludzi są one trujące. Ich spożycie może wywołać torsje lub inne dolegliwości żołądkowe. Dla ptaków jednak owoce te są przysmakiem.


Ognik szkarłatny to liściasty krzew zimozielony osiągający w dobrych warunkach nawet ponad 4 metry wysokości i 2 metry szerokości. W maju i czerwcu pojawiają się na nim drobne, białe kwiaty zebrane w baldachy. Owoce pojawiają się późnym latem. W zależności od odmiany mogą być one koloru żółtego, czerwonego lub pomarańczowego. Dla ludzi są lekko trujące.


Zapraszam do codziennej lektury bloga oraz do jego obserwowania. Ogród cały czas się zmienia i będę starał się pokazywać Państwu te zmiany na codzień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz