Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 24 października 2012

Ostatnie jesienne koszenie trawnika

Bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy należy po raz ostatni jesienią skosić trawę. Niestety, nie mogę Państwu powiedzieć, że jest to 20 października albo 5 listopada. Wszystko bowiem zależy od aury. Tak naprawdę trawa rośnie przez cały czas, ale im mniej światła słonecznego i im niższa temperatura tym wolniej się to dzieje.


Nie ma idealnej daty na ostatnie koszenie. Na ogół jest to jednak koniec października bądź początek listopada. Na pewno musimy skosić trawę przed nadejściem regularnych, codziennych przymrozków. Jednorazowy spadek temperatury na pewno nie zaszkodzi naszemu trawnikowi. Należy jednak unikać koszenia, jeśli w prognozie pogody za dwa lub trzy dni pojawiają się przymrozki.


Kosząc trawę jesienią musimy pamiętać o dwóch bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze wysokość trawy po skoszeniu powinna wynosić minimum 4 cm. Po drugie noże kosiarki muszą być bardzo ostre (to dotyczy również koszenia wiosennego czy letniego). Tępe ostrza poszarpią końcówki trawy co doprowadzi do ich obsychania. Trawnik nie będzie wtedy ładnie wyglądał. 


Przeciwnikom późnojesiennego koszenia trawy radzę jednak przełamać swoje opory i skosić murawę. Nieskoszona i zbyt wysoka trawa może gnić pod śniegiem. Jeżeli nasza kosiarka nie ma kosza to należy bezwzględnie wygrabić z trawnika pozostałości darni po koszeniu. Z murawy systematycznie usuwamy również opadłe liście czy gałązki. 


Gdy chwyci mróz starajmy się nie deptać trawnika. Połamane przez nas źdźbła będą wiosną gnić. Należy również unikać tworzenia na trawniku kopców ze śniegu (np. odśnieżając chodnik). W miejscach gdzie śnieg będzie zalegał trawa na pewno nam zgnije.

2 komentarze:

  1. A jak sobie radzicie z takimi prześwitami jak na zdjęciach? Trawa nie jest zbyt gęsta na moim podwórku. Ścinam ją, żeby się rozkrzewiała, ale nie wiele to daje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jakie ma Pani podłoże? No i czy jest cień czy słońce?

      Usuń