Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 25 października 2012

Ogród botaniczny w Oslo

Za oknem jesień w pełni. Dziś w Podkowie Leśnej przez pół dnia padał drobny deszcz, a temperatura podskoczyła raptem do 12 stopni. Coraz mniej rzeczy dzieje się w ogrodzie czas więc powrócić do cyklu tematycznego, który rozpocząłem 08 maja br. Tematem tego cyklu są ogrody botaniczne, arboreta, palmiarnie, oranżerie oraz parki i inne ogrody, które osobiście odwiedziłem. Dotychczas pojawiły się posty z następujących moich odwiedzin:

1. 08 maja 2012 - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego,
2. 13 maja 2012 - Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
3. 11 lipca 2012 - Ogród przy kościele w Podkowie Leśnej,
4. 17 lipca 2012 - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu,
5. 14 września 2012 - Arboretum w Kórniku,
6. 18 września 2012 - Ogród Botaniczny w Zielonej Górze,
7. 21 września 2012 - Palmiarnia w Zielonej Górze,
8. 22 września 2012 - Park w Świerklańcu,
9. 23 września 2012 - Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie,
10. 25 września 2012 - Park Ujazdowski w Warszawie,
11. 25 września 2012 - Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (rosarium),
12. 26 września 2012 - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego (jesień).

Dziś pora na pierwszą zagraniczną foto wycieczkę. Podzielę się z Państwem moimi wrażeniami z wizyty w Ogrodzie Botanicznym w Oslo!Ogromne wrażenie zrobiły na mnie kwitnące w maju drzewa wiśni!Został on założony w 1814 roku i obecnie jest częścią Muzeum Historii Naturalnej. To piękny fragment zieleni w centrum stolicy Norwegii.  Można w nim znaleźć ok. 7 500 rożnego rodzaju roślin. Większą część ogrodu zajmuje arboretum z ok, 1 800 różnych drzew i krzewów.

W ogrodzie możemy znaleźć dwa pawilony w roślinami egzotycznymi. Pierwszy z nich (Palmiarnia) wybudowano w 1868 roku a drugi (Victoria House) w 1876. W Palmiarni (Palm House) znajdziemy: ewolucji, śródziemnomorską i pustynną. Victoria House został specjalnie zbudowany dla kolekcji lilii amazońskich. Są w nim jednak również inne rośliny tropikalne.


Fragment ogrodu zwany Ogrodem Zapachów, zwiedzają wszyscy goście, ale został on zaprojektowany i wykonany specjalnie na potrzeby osób niewidomych, oraz fizycznie i psychicznie niepełnosprawnych. 

W innej części ogrodu znajduje się Alpinarium, przez które przepływa strumień z wodospadem, zakończony oczkiem wodnym.Pomimo surowego klimatu w ogrodzie tym rośnie bardzo wiele liściastych roślin zimozielonych.Jest tu wiele rododendronów.Znalazłem też opuncje, takie same jak te w moim ogrodzie.


W ogrodzie rośnie piękny okaz wieloletniej trzmieliny japońskiej. Ten zimozielony krzew najładniej wygląda w okresie od jesieni do wiosny, kiedy inne krzewy i drzewa zgubią już liście, a trzmielina w dalszym ciągu ozdabia ogród swoją wieczną zielenią.


Z terenu ogrodu botanicznego roztacza się piękna panorama na wzgórza otaczające Oslo oraz na sławną na całym świecie skocznię w dzielnicy Holmenkollen.


A już wkrótce zapraszam na foto spacery po innych miastach takich jak: Sztokholm, Kopenhaga i Paryż!

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam wędrówki po Parkach i Ogrodach. Ten jest wyjątkowy. Każdy zawiera coś innego, coś ciekawszego.
  Przecież nie mogą być takie same. Inny układ krajobrazowy, inna roślinność.
  Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam spacery po różnych parkach :) Już niedługo przedstawię foto relację z ogrodów botanicznych w Sztokholmie, Helsinkach, Kopenhadze i Paryżu!

   Usuń
 2. No super już nie mogę się doczekać dalszej foto relacji z podróży!
  Te opuncję w gruncie prezentują się super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Krzysiu! U mnie w ogrodzie rośnie taka sama opuncja, ale jest bardziej dorodna. jednak u nas jet ciut cieplej niż w Oslo :) Pozdrowienia!!!!

   Usuń