Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 17 października 2012

Bluszcz - odmiany 1

Dziś kilka słów o mało znanych i rzadko spotykanych w Polsce bluszczach. Te piękne pnącza rosną w wielu ogrodach oraz w parkach. Używane są one również jako rośliny okrywowe. Pisałem o tym wielokrotnie na moim blogu. Jedną z najpopularniejszych odmian w naszym kraju jest bluszcz pospolity (Hedera helix). To dlatego, że jest on najbardziej odporny na niskie temperatury i rzadko kiedy przemarza. Jest jednak kilka innych odmian bluszczy, które mogą rosnąć w naszych ogrodach, szczególnie w Polsce centralnej i zachodniej. Oto kilka z nich.

Bluszcz kolchidzki Dentata (Hedera Colchica Dentata) rośnie z powodzeniem w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w Alejach Ujazdowskich od wielu lat. Lepiej prezentuje się jako roślina okrywowa, jednakże również jako pnącze wygląda pięknie, chociaż może lekko przemarzać. W moim ogrodzie rosną 4 takie bluszcze, oto jeden z nich!


Równie pięknie (jak nie piękniej) prezentuje się bluszcz kolchidzki Dentata Variegata (Hedera Colchica Dentata Variegata). Wszystkie odmiany bluszczu kolchidzkiego mają bardzo duże, sercowate liście, dochodzące nawet do 20 cm długości i 15 szerokości. Są naprawdę wielkie. Dentata Variegata jest mniej odporna na mróz niż odmiana podstawowa. Wymaga więc odpowiedniego zabezpieczenia przed bardzo niskimi temperaturami. Na poniższym zdjęciu widać go z maleńkim bluszczem pospolitym Crispy. Ale o nim napiszę w osobnym poście.


Inną rzadko spotykaną odmianą jest bluszcz kolchidzki Sulphur Heart (Hedera Colchica Sulphur Heart. Podobnie jak odmiana Dentata Variegata jest trochę mniej odporny na mróz niż odmiana Dentata, dlatego też powinno się go okrywać gdy nadchodzą większe mrozy. Nawet jednak gdy przemarznie odradza się od korzeni. Odmiana bardzo dekoracyjna z uwagi na piękny kolor liści. Szczególnie polecam go ogrodnikom z południowo zachodniej i północno zachodniej Polski. Na pewno z powodzeniem będzie rósł w Międzyzdrojach czy na Opolszczyźnie!


Więcej informacji o różnych odmianach bluszczy znajdziecie Państwo wkrótce na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl 

Zapraszam do lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz