Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 30 października 2012

Ogród botaniczny w Kopenhadze

Przedstawiam Państwu kolejny post z cyklu "Ogrody botaniczne". Dziś odwiedzimy ogród botaniczny w Kopenhadze. Trudno w to uwierzyć ale pierwszy ogród botaniczny Uniwersytetu Kopenhaskiego powstał już w 1600 roku! Jednakże ten, który obecnie istnieje i z którego zdjęcia za chwilę zobaczą Państwo w tym poście powstawał od 1867 roku. W latach 1872-1874 zbudowano szklarnie. 09 października 1874 roku ogród otwarto dla zwiedzających.


W ogrodzie znajduje się mnóstwo liściastych roślin zimozielonych takich jak aukuby japońskie, różaneczniki, laurowiśnie, pierisy, kiścienie, berberysy, bukszpany, trzmieliny, bluszcze, juki i wiele, wiele innych. Samych rododendronów jest tam kilkadziesiąt gatunków. Niektóre mają liście tak duże jak uprawiany w Polsce w domach fikusy Elastica.


Ogród botaniczny w Kopenhadze jest częścią Duńskiego Muzeum Historii Naturalnej, które wchodzi w skład Uniwersytetu Kopenhaskiego. W latach 2009 - 2012 przeszedł on renowację i, jak twierdzą władze muzeum, nigdy do tej pory nie był tak piękny jak teraz. Odwiedziłem ogród pod koniec czerwca 2011 roku i już wtedy prezentował się naprawdę pięknie.Dlatego jestem pewien, że urzędnicy się nie mylą!

Jednym z drzew, które zrobiło na mnie największe wrażenie był przepięknie rozrośnięty cedr libański. W Polsce można próbować sadzić te rośliny w ogrodach w cieplejszych rejonach kraju.


Na poniższym zdjęciu pięknie prezentują się aukuby japońskie.


Jak już pisałem jest tu wiele liściastych roślin zimozielonych. Do grupy wcześniej wymienionych należy dodać ostrokrzewy i barwinek (zarówno Vinca minor jak i Vinca mayor).


Podczas pobytu w Kopenhadze nie możecie pominąć wizyty w ogrodzie botanicznym. Na pewno tego nie pożałujecie!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz