Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 23 października 2012

Klon - kolory jesieni

Jesień to czas kiedy liście wielu drzew przybierają tęczowe barwy! Do jednych z najpiękniej przebarwiających się drzew należy klon. W Polsce rośnie kilka odmian klonów. W moim ogrodzie mam dwie odmiany. Pierwszy to japoński klon palmowy, a drugi, typowo polski klon zwyczajny. Dziś porcja kilku zdjęć obu odmian klonu.


Klon pospolity występuje na całym obszarze niżu w Polsce oraz w Europie. Na zachodzie Europy granica zasięgu tego drzewa znajduje się we Francji, a na wschodzie w zachodniej Rosji. Klon ten rośnie od Skandynawii aż po północny Iran. Osiąga on od ok. 20 do 30 metrów wysokości. Preferuje żyzne i lekkie gleby, ale urośnie praktycznie na każdym podłożu. jedyne czego nie zniesie to skrajnie wysuszona lub podmokła gleba. Bardzo dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza dlatego też często sadzony jest w dużych miastach. Charakteryzuje się zwartą i regularną koroną.


Drugi z klonów to japoński klon palmowy (Acer palmatum Dissectum Garnet). Może on rosnąc w pełnym słońcu lub w półcieniu. Jest to niewielki krzew dorastający do ok. 1 metra wysokości. Nie kwitnie i nie lubi cięcia. Jego listki są purpurowo czerwone i bardzo głęboko wcięte.To typowe dla odmiany Dissectum.


Młode krzewy tej odmiany wymagają zabezpieczenia na zimę. najlepiej jest okopczykować krzew. Można też zabezpieczyć go agrowłókniną (ale tylko wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej -15 stopni.

2 komentarze:

  1. Bardzo ładne klony. Podobają mi się oba jak i zresztą wiele innych gatunków które nie sposób wymienić! Chętnie zaglądam i będę to dalej czynił! Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki :) Zapraszam serdecznie... i gratuluję twojego bloga :)

    OdpowiedzUsuń