Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 22 października 2012

Wiewiórka pospolita - jesienny gość w ogrodzie

Odkąd pamiętam, w moim domu zawsze dokarmiano ptaki. Na zimę babcia i mama przygotowywały słoninkę dla sikorek, ojciec rzucał ziarno ptakom, a ja kruszyłem dla nich chleb. Teraz ja też dokarmiam zwierzęta. Robię to przez cały rok, bo jeśli przyzwyczają się do pełnego karmnika to będą tam zaglądać również latem. Do szerokiego grona ptaków odwiedzających karmnik dołączyły wiewiórki. 


Początkowo przychodziły jeść uschnięte drobne kawałki chleba. Kilka lat temu ojciec przywiózł od swojego brata orzechy włoskie i od tamtej pory co roku uzupełnia zapasy. A wiewiórki na tym korzystają gdyż mają cały czas wspaniałe źródło orzeszków. jak widać na zdjęciach zwierzaki są dosyć dobrze odżywione!


Wiewiórka pospolita jest gryzoniem żyjącym w naturze w całej Europie i Azji. Może osiągać nawet 25 cm długości (bez ogonka, który może mieć nawet kolejne 20 cm) i wagę do 300 gramów. Odnoszę jednak wrażenie, że te, które dokarmiam są cięższe! Polskie wiewiórki są rude. Jedynie te, które żyją w górach mają ciemniejsze futerko, są brązowe. Na zimę futro wszystkich wiewiórek zmienia się na lekko popielate.

UWAGA! Wiewiórki w Polsce podlegają całkowitej ochronie. W niektórych krajach Europy Zachodniej wiewiórki pospolite wypierane są przez wiewiórki szare (pochodzące z Ameryki Północnej). Roznoszą one śmiertelny dla naszych wiewiórek wirus!


Jak podaje Wikipedia wiewiórki zamieszkują gniazda ptaków, niekiedy budują je same. Gniazda usytuowane są w koronach drzew, zwykle w rozwidleniu gałęzi. Zbudowane są z trawy i drobnych gałązek, często wyścielone mchami

Wiewiórka pospolita jest aktywna w dzień. Jej pożywienie stanowią nasiona, pędy, grzyby, owoce, ale także owady, jaja i pisklęta. Gromadzi zapasy żywności, np. zakopując nasiona – przyczynia się w ten sposób do rozsiewu nasion drzew. Obserwowano też, że na gałęziach drzew suszyła grzyby. Długi, puszysty ogon odgrywa ważną rolę podczas skoków – stabilizuje kierunek lotu. Ciąża trwa ok. 38–39 dni. Samica rodzi w jednym miocie od 2 do 7 młodych. W ciągu roku wydaje zwykle 2–3 mioty. Młode rodzą się ślepe, otwierają oczy dopiero po miesiącu. Matka karmi je mlekiem przez 8 tygodni. Dojrzewają płciowo po 10–12 miesiącach życia. Wiewiórka żyje na wolności około 5 lat. 

UWAGA! Może być nosicielem wścieklizny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz