Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 31 października 2012

Tulipanowiec amerykański

W zeszłym roku w moim ogrodzie pojawiło się kilka nowych drzew. Wśród nich znalazł się tulipanowiec amerykański. To piękne drzewo, jak sama nazwa mówi, pochodzi z Ameryki, a konkretnie ze wschodnich stanów USA z rejonu Appalachów. W Europie pojawił się na przełomie XVII i XVIII wieku i od tamtej pory sadzony jest w parkach, przy alejach oraz w ogrodach. W Polsce drzewo to rośnie dosyć dobrze, wytrzymuje mrozy bez większych problemów. W mojej okolicy rośnie sporo kilkudziesięcioletnich okazów tulipanowca amerykańskiego.


Na powyższym zdjęciu widać tulipanowca w moim ogrodzie. Zdjęcie zrobiłem 11 września 2011 roku.

W Polsce drzewa te dorastają do ok. 25-30 metrów. Ich korona jest dosyć zwarta. Liście tulipanowca są dosyć duże, dochodzą do nawet 20 cm długości i 15 cm szerokości. Poniżej zdjęcie liścia z serwisu Wikipedia.

Tulip Tree Liriodendron tulipifera Leaf Topside 1890px.jpg
Drzewo to ma bardzo ciekawe kwiaty, które swoim kształtem przypominają tulipany, stąd zresztą pochodzi jego nazwa. Są żółto-różowe i pojawiają się na drzewie w czerwcu, w cieplejszych rejonach kraju tulipanowce mogą kwitnąć już w maju.

Tulipanowiec należy do rodziny magnoliowatych.

Tak tulipanowiec wyglądał w moim ogrodzie 19 czerwca 2012 roku. 

Jak widać przetrwał ostatnią zimę bez żadnego uszczerbku, mimo braku jakichkolwiek zabezpieczeń typu  agrowłóknina czy mata słomiana.

A już wkrótce zapraszam do lektury postów o innych drzewach w moim ogrodzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz