Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 1 listopada 2012

Żywotnik (tuja) kulisty - Thuja Woodwardii

W ubiegłym (2011) roku mój ogród przeszedł mnóstwo zmian. Znacznie się powiększył, przybyło mu również nowych krzewów, a trawnik został praktycznie zrobiony od nowa, łącznie z wymianą podłoża. Wśród nowych krzewów znalazł się żywotnik kulisty (Thuja Woodwardii). Żywotnik często występuje w Polsce pod nazwą tuja. To spolszczona łacińska nazwa tej pięknej rośliny.


Ta odmiana żywotnika rośnie bardzo wolno i należy do odmian karłowatych. Po 10 latach osiąga ok. 1 metra wysokości. Docelowo może osiągnąć jedynie 1,5 - 1,8 metra wysokości. Preferuje gleby wilgotne i przepuszczalne. Rośnie dość wolno. Ma kulisty i dosyć zwarty pokrój. Nie trzeba jej przycinać żeby wyglądała jak kulka. To jej naturalny kształt.


W moim ogrodzie rosną 4 takie tuje. Posadziłem je w miejscu półcienistym, pomimo tego, że wymagają raczej miejsc w pełni nasłonecznionych. Takich jednak nie ma u mnie w ogrodzie. Pomimo niewielkiej ilości bezpośredniego światła słonecznego tuje radzą sobie całkiem nieźle. Rosną na wystawie północnej.

Tak wyglądały kilka dni temu, zdjęcie podobnie jak poprzednie robiłem z balkonu. 


Tuja kulista dobrze prezentuje się jako roślina sadzona pojedynczo, można również sadzić je w grupach, np. na niezbyt wysokie żywopłoty. Jest w pełni mrozoodporna i może rosnąć w każdym rejonie naszego kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz