Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 18 listopada 2012

Wilanów późną jesienią

Dziś przed południem pojechałem do Wilanowa. Moim celem było dowiedzenie Pałacu oraz ogrodów pałacowych i parku. 


W listopadzie wszystkie 4 rezydencje królewskie (Wawel w Krakowie oraz Zamek Królewski, Pałac na Wyspie - Łazienki oraz Pałac w Wilanowie - wszystkie 3 w Warszawie) można zwiedzać za darmo. Głód sztuki w narodzie spowodował, że o godzinie 11.00 nie było już wejściówek do Pałacu. Ale pech! pozostało mi jedynie odwiedzenie ogrodów, parku i oranżerii (gdzie wbrew nazwie nie ma roślin, za to są różne wystawy). 


Zapraszam na fotorelację z wizyty w ogrodach.

Otoczenie Pałacu ozdabia sporo roślin zimozielonych. Przed wejściem po murze pięknie pnie się bluszcz.


Dopiero co odnowione ogrody przy Pałacu zdobią bukszpany, które dopiero będą formowane w mini żywopłoty. Póki co krzewy te są bardzo małe. Ale i tak już ślicznie wyglądają.


Na tyłach kościoła w ogrodach pałacowych rosną duże krzewy ognika szkarłatnego. Jego ozdobą są czerwone owoce w kształcie korali, w zależności od odmiany mogą być koloru czerwonego, pomarańczowego lub żółtego. 


W Wilanowie brakuje mi trochę różaneczników, trzmieli czy mahonii, poza wejściem praktycznie nie ma bluszczy. A przecież rośliny te zdobią ogrody nie tylko latem, ale również zimą. 


Pałac i ogrody po renowacji wyglądają przepięknie, już nie mogę doczekać się wiosny, kiedy kwiaty ozdobią regularne rabaty w ogrodach, a drzewa swoją zielenią rozweselą całe otoczenie!

2 komentarze:

 1. Witaj Andrzeju, bardzo dziękuję za fantastyczny spacer po Wilanowie.
  Cudeńko, aż miło mi się zrobiło.
  Czekam na twoją wiosenną relację z tego niezwykłego miejsca.
  Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Łucjo Mario!
  Bardzo się cieszę, że podobają Ci się zdjęcia!
  Pozdrawiam serdecznie.
  Andrzej.

  OdpowiedzUsuń