Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 16 listopada 2012

Trawa ozdobna - kłosówka miękka

W każdym ogrodzie, jego najważniejszym punktem jest trawnik. Często jest on tłem dla wielu roślin czy też dla elementów małej architektury, takich jak altanki, oczka wodne, pergole, rzeźby itp. Jak już ostatnio pisałem równie dekoracyjne są trawy ozdobne, których nie siejemy na trawnik. Są to trawy kępiaste lub dywanowe, które dodadzą uroku każdemu zakątkowi naszego ogrodu. Do jednej  ciekawszych odmian należy kłosówka miękka Albovariegatus (Holcus mollis Albovariegatus). Jest to dosyć niska trawa, jej wysokości nie przekracza 20, maksymalnie 30 cm. 


Jej liście są białe z zielonym paskiem po środku. Są dosyć miękkie i często się kładą. Z uwagi na szybki rozrost przy pomocy korzeni rozłogowych trawa ta może być używana jako roślina okrywowa. Kłosówka miękka Albovariegatus nie jest zbyt wymagająca. Urośnie na każdym, nawet suchym i ubogim podłożu. Preferuje jednak miejsca lekko wilgotne, a najlepiej będzie rosnąć na podłożach przepuszczalnych. Wtedy lepiej i szybciej rośnie, tworząc piękne i miękkie dywany. Jeśli mamy ograniczyć jej rozwój, w miejscu gdzie chcemy żeby była granica zasięgu trawy musimy wkopać w ziemię bordery.


Trawa ta jest częściowo zimozielona. Jeśli nie ma dużych mrozów zdobi ogród przez rok. Gdy przemarznie źdźbła zmieniają kolor na lekko różowy. Trawa ta będzie rosła zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu oraz w cieniu.


Świetnie nadaje się do ogrodów japońskich, na skalniaki, w otoczeniu oczka wodnego czy jako roślina oddzielająca np. trawnik od wyższych traw czy roślin. Wspaniale komponują ię z innymi trawami oraz z liściastymi roślinami zimozielonymi. Wczesną wiosną należy przyciąć trawę. To ją wzmocni i pozwoli na szybki wzrost.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz