Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 21 listopada 2012

Kaktusy mrozoodporne - ogród pod koniec listopada

Wielokrotnie opisywałem na moim blogu kaktusy mrozoodporne. Rosną one w moim ogrodzie juod kilku lat! Pierwszy post o nich pojawił się 16 czerwca 2012 roku. Zatytułowany był "Kaktus mrozoodporny - Opuncja - Opuntia phaeacantha". Dziś zapraszam do obejrzenia zdjęć kaktusów zarówno z mojego ogrodu jak i z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, który odwiedziłem 05 listopada br.

Tak wyglądają opuncje posadzone przy oczku wodnym, zdjęcie zrobiłem trzy dni temu.


Wg różnych źródeł mogą one wytrzymać temperatury nawet do -28 stopni Celsjusza. Jednakże jeśli jest mało śniegu i kaktusy nie są nim dokładnie przykryte zalecałbym okrycie ich agrowłókniną, gdy temperatura ma spaść poniżej -20 stopni C.

We wrocławskim Ogrodzie Botanicznym rosnie sporo odmian kaktusów mrozoodpornych. Poniżej zdjęcia kilku z nich.


Podstawą sukcesu w ich uprawie jest odpowiednie podłoże. Musi być ono przepuszczalne. Najlepiej jest wymieszać żwir z drobnymi kamykami. Kaktusy na zimę wypuszczają wodę do gleby, zostawiając sobie jedynie niewielką ilość wilgoci niezbędną do przeżycia. Suche i przepuszczalne podłoże pozwala im na przetrwanie. Posadzone w ciężkiej i wilgotnej glebie nie przeżyją zimy i niskich temperatur!


Wrocławski ogród jest dla mnie inspiracją. Wciąż poszukuję nowych odmian kaktusów do ogrodu. A może ktoś z Państwa zna jakieś odmiany, które można w Polsce uprawiać w gruncie? Być może ktoś wie, gdzie można kupić sadzonki tych odmian? Zapraszam do komentowania artykułu... i czekam niecierpliwie na podpowiedzi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz