Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 20 listopada 2012

Mahonia jesienią

O mahoniach pisałem już wielokrotnie na moim blogu. Wiele informacji o tych krzewach znajdziecie Państwo również na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl Na blogu już 01 maja 2012 roku pokazywałem zdjęcia kwitnących mahonii w moim ogrodzie. Rośnie w nim 5 krzewów mahonii, 2 ostrolistne, 2 rozesłane i 1 orzecholistna.

Mahonia orzecholistna oraz mahonia ostrolistna są krzewami wyższymi. Krzewy tej drugiej mogą przekroczyć wysokość ponad 2 metrów. Nadają się na żywopłoty gdyż są dosyć gęste. Można je ponadto przycinać. Mahonia rozesłana nie przekracza na ogół 1 metra wysokości.

Wszystkie te odmiany kwitną na żółto wiosną. Ich kwiaty intensywnie pachną i przyciągają wiele owadów. Owoce mahonii wyglądają trochę jak borówki. Są niebieskie, bogate w witaminę C i jadalne dla ludzi! Teraz, pod koniec listopada mahonie tworzą już pąki kwiatowe. Gdyby nie zima pewnie zakwitłyby w styczniu! Są takie odmiany mahonii, które właśnie kwitną zimą. Niestety w naszym klimacie mogą one przemarzać. 

Poniżej zdjęcie mahonii orzecholistnej z pąkami kwiatowymi.


Mahonie lubią żyzne i wilgotne gleby. Powinno się je sadzić w cieniu lub półcieniu. Jak już pisałem dobrze znoszą cięcie.

Na poniższym zdjęciu widać owoce i pąki mahonii ostrolistnej.


Owoce mahonii są jadalne dla ludzi. Można robić z nich dżemy. Ale są one również przysmakiem ptaków. Już wkrótce napiszę o owocach liściastych krzewów zimozielonych, które w okresie zimowym są idealnym pożywieniem dla ptaków.

Mahonia rozesłana również wytworzyła już pąki kwiatowe. 


Ponieważ lubią one wilgotne podłoże, nawet teraz późną jesienią czy zimą kiedy nie ma mrozów, a opady atmosferyczne są rzadko, należy regularnie podlewać rośliny. Jeśli przewidywane jest nadejście mrozów to na dwa - trzy dni przed spadkiem temperatur należy również porządnie podlać mahonie (oraz inne liściaste rośliny zimozielone). Najbardziej bowiem może im zaszkodzić zimowa susza!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz