Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 2 listopada 2012

Miłorząb dwuklapowy - Ginkgo biloba

W kilku ostatnich postach opisywałem drzewa, które rosną w moim ogrodzie. W ubiegłym roku przybyło kilka kolejnych. Nowym nabytkiem (2011) jest miłorząb dwuklapowy - Ginkgo biloba. Posadziłem go koło altanki. Drzewo to wymaga dużej ilości światła słonecznego. niestety u mnie w ogrodzie jest tego deficyt. Koło altanki jest dużo światła rozproszonego ale prawie wcale nie ma bezpośredniego dostępu promieni słonecznych. W tym roku na wiosnę drzewko puściło listki i przeżyło bez problemów. Mam więc nadzieję, że miłorząb będzie tam rósł.


Drzewo to jest często mylnie nazywane miłorzębem japońskim. Jest to kardynalny błąd. Miłorząb dwuklapowy pochodzi z Chin. Jego jedyne naturalne stanowisko znajduje się na południowym wschodzie tego ogromnego kraju i zajmuje powierzchnię ponad 1000 hektarów. Najstarsze okazy tam rosnące mają prawie 3500 lat!. Jest to jeden z najstarszych gatunków drzew, prawdziwy relikt z przeszłości nazywany często żyjącą skamieniałością.

W Europie drzewo to pojawił się po raz pierwszy w latach dwudziestych XVIII wieku. Do Polski trafiło niewiele później. Pierwszy okaz posadzono w Łańcucie. Rośnie tam do dzisiaj!!!

Tak wyglądał miłorząb w moim ogrodzie pod kkoniec czerwca 2012.


Miłorząb dwuklapowy jest rośliną leczniczą. jego walory doceniła naturalna medycyna chińska. Opóźnia starzenie układu nerwowego oraz krwionośnego.

W drugiej połowie października liście miłorzębu przebarwiają się na żółto i opadają z drzewa. na poniższym zdjęciu pomiędzy altanką a grillem widać lekko pożółknięte drzewko.


Więcej informacji o drzewach i krzewach w moim ogrodzie znajdziecie Państwo już wkrótce na stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl 

Zapraszam do lektury!

2 komentarze:

  1. O Miłorząb świetny wybór do ogrodu! Nie dość że jest wytrzymały i ma piękny pokrój to jeszcze oryginalne listki które jesienią faktycznie są żółte i wyglądają wspaniale. Dzisiaj robiłem im zdjęcia :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne drzewo! Dzięki za komentarz!

    OdpowiedzUsuń