Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 26 października 2015

Ogrody Tematyczne Hortulus

Sobotnie popołudnie upłynęło mi pod znakiem zwiedzania. Do obiadu miałem jeszcze zabiegi sanatoryjne, ale po posiłku szybko się ubrałem, wskoczyłem do samochodu i pojechałem do Dobrzycy, położonej w odległości ok. 23 km od Kołobrzegu. W miejscowości tej znajduje się jeden z piękniejszych w Polsce  ogrodów pokazowych. Są to Ogrody Tematyczne Hortulus. Łagodny, nadmorski klimat sprawia, że nie ma tu zbyt upalnych i suchych dni latem, natomiast zimą nie występują ekstremalnie niskie temperatury. Dzięki takiej aurze spotkać tu można wiele roślin, które z racji klimatu nie mogą rosnąć w wielu innych częściach kraju. Jedynie nizinne obszary Dolnego Ślaska, Lubuskiego czy Pomorza mogą poszczycić się podobnym klimatem. W Ogrodach Tematycznych Hortulus spotkać można mnóstwo moich ulubionych liściastych roślin zimozielonych. Z niekłamaną, ale pozytywną zazdrością oglądałem piękne okazy bluszczy kolchidzkich, laurowiśni czy różnych odmian szydlicy japońskiej. Jednak roślinom tym poświęcę 2 specjalne posty, które ukażą się prawdopodobnie po moim powrocie do domu.


Jak podaje strona internetowa www.hortulus.com.pl Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy zostały założone w 1992 roku. Ich realizacja wciąż trwa. Obecnie do zwiedzania dostępnych jest 28 różnych ogrodów tematycznych. Łącznie zgromadzonych jest ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, w tym gatunki egzotyczne oraz unikalne. Ogrody znajdują się w wyjątkowo ciepłej strefie klimatycznej 7b, gdzie zimy są łagodne i występuje dużo więcej opadów niż w innych rejonach kraju. Ogrody zostały wielokrotnie nagrodzone, m.in. przez Polską Organizację Turystyczną.

Wśród wielu tutejszych ogrodów tematycznych moje oczy przykuł wspaniały Ogród japoński.


Rosną tu wspaniałe krzewy. O tej porze roku szczególnie widoczne są klony japońskie, które jesienią wspaniale się przebarwiają.


Bardzo ciekawie zaprojektowane zostało otoczenie stawu, który otoczony jest z jednej strony szkółką roślin, a z drugiej Ogrodem japońskim. Ze stawem styka się również Ogród skalny z wodospadem.


W Ogrodach tematycznych Hortulus na wyróżnienie zasługują także: ogród ziołowy...


... oraz Ogród niebiesko-żółty.


Wspaniale prezentuje się Ogród Gaudiego. Takich projektów nie powstydziłaby się nawet Barcelona!


W kilku miejscach spotkałem kwitnące jeszcze hortensje. Tutejszy klimat wyjątkowo im sprzyja!


A kolorowe klony japońskie rosną nie tylko w Ogrodzie japońskim. I bardzo dobrze, bo dzięki temu ozdabiają one wiele zakątków Hortulusa.


Zachwycające są Ogrody różane! Krzewy tych pięknych kwiatów rosną pomiędzy geometrycznie przyciętymi bukszpanami. Wygląda to cudownie!


Ogród francuski można oglądać z platformy widokowej. Prawda, że ładny?!


Po ogrodach Tematycznych Hortulus można chodzić w nieskończoność. W zasadzie na ich odwiedzenie powinny wystarczyć 2 godziny, ale miłośnicy roślin niech raczej poświęcą na nie troszkę więcej czasu! Idąc w kierunku wyjścia doszedłem znów do Ogrodu Japońskiego. 


A wychodząc na parkin zauważyłem jeszcze jeden wspaniały klon japoński! Chociaż schowany pomiędzy innymi roślinami znacząco się z nich wyróżniał.


Przy wejściu do Ogrodów są wygodne i spore parkingi, również dla autokarów. Bilet wstępu kosztuje 13 PLN. Do końca października oraz w listopadzie i grudniu Ogrody otwarte będą od poniedziałku do soboty w godzinach 09.00 - 16.00. W niedziele i święta ogrody będą nieczynne. uwaga! od 24 grudnia 2015 do 06 stycznia 2016 Ogrody będą zamknięte! Szczegółowe informacje o Ogrodach, cenniku, godzinach otwarcia oraz poszczególnych ekspozycjach i sklepie znajdziecie Państwo na stronie internetowej http://www.hortulus.com.pl

A już wkrótce liściaste rośliny zimozielone rosnące w Ogrodach Hortulus!

Serdecznie zapraszam do lektury!

6 komentarzy:

 1. Nigdy nie byłam w Ogrodach Tematycznych Hortulus. Widziałam je u Talibry.
  Jeżeli nie mylę się to Maja w Ogrodzie przedstawiała je dwa razy.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Lusiu! Jeśli będziesz w tej okolicy to koniecznie je odwiedź. Są przepiękne! Serdeczności!

   Usuń
 2. tak potwierdzam są piękne szczególnie wiosną, mnie wtedy ujęły najbardziej choć Twoje jesienne też są piękne
  pozdrawiam Andrzeju

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) Kurczę, mam do Dobrzycy strasznie daleko, ale chętnie bym obejrzał Hortulusa wiosną :) Serdeczności!

   Usuń
 3. Bardzo urokliwe miejsce. 2 godziny to stanowczo za mało, mogłabym tam spędzić nawet tydzień. Oj, zazdroszczę Ci!
  Przesyłam uściski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Masz rację, w ogrodach Hortulus można chodzić całymi dniami a i tak nie be tego za wiele! Zapraszam Cię serdecznie do lektury posta z ostatniej soboty :) To niespodzianka dla Ciebie :) Serdeczności!

   Usuń