Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 8 października 2015

Nowe rośliny w ogrodzie - ostrokrzew Argenteovariegata

Kilka tygodni temu posadziłem w ogrodzie sporo nowych roślin, głównie ostrokrzewów. Ostatnio moja kolekcja wzbogaciła się o azalie wielkokwiatowe. O nich napiszę jednak kiedy indziej. Dziś chciałbym się skupić na kolejnym ostrokrzewie, który zagościł w Zimozielonym ogrodzie.

Ostrokrzew kolczasty Argenteovariegata (Ilex aquifolium Argenteovariegata), o nim bowiem mowa jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym w naszym klimacie do wysokości ok. 2 metrów. Średnica dorosłych krzewów może dochodzić również do 2 metrów. Roczne przyrosty dochodzą od 10 do 15 cm. Zimuje w gruncie bez większych problemów. Niektóre liście, szczególnie te narażone na ostre wczesnowiosenne słońce po zimie mogą zbrązowieć i opaść.


Odmiana ta wyróżnia się przepięknymi liśćmi. Są one skórzaste, błyszczące, ciemnozielone z kremowo-żółtym marginesem. W tym miejscu trzeba przyznać, że mnóstwo odmian ostrokrzewów ma bardzo podobne do siebie liście. Czasami trudno wręcz odróżnić odmiany takie jak prezentowane 7 i 23 września Argentea Marginata oraz Silver Queen czy opisywana dziś Argenteovariegata.

Rośliny te, gdy nie są formowane na ogół tworzą krzewy o wielu odnogach piennych. Krzew ten dobrze znosi cięcie oraz formowanie, które należy wykonać na wiosnę, po zakończeniu okresu porannych przymrozków. Dzięki temu będzie bardzo gęsty! No i osiągnie oczekiwany przez nas kształt. Ostrokrzew ten pięknie prezentuje się jako pojedynczo rosnący krzew, niezależnie od tego czy jest formowany czy nie. Różne strony internetowe podają, że wytrzymuje on spadki temperatur do -25 stopni C. Znosi ponadto krótkie okresy o niższej temperaturze. Ważne jest aby przed nadejściem mrozów krzew bardzo dobrze podlać. Nic mu tak nie szkodzi jak zimowa susza oraz mroźne i wysuszające wiatry. Dlatego też zaleca się sadzenie tej odmiany ostrokrzewu w miejscach zacisznych i raczej osłoniętych.


Sadząc odmianę Argenteovariegata nie zapomnijmy, że krzew ma płytką ale dosyć szeroką bryłę korzeniową. Lubi kwaśne, żyzne, wilgotne ale przepuszczalne podłoże. Dlatego też należy zapewnić nowemu krzewowi niezbyt głęboki ale szeroki otwór w ziemi wzbogacony o jego ulubione podłoże.

Już wkrótce przedstawię Państwu kolejne krzewy, które posadziłem niedawno w ogrodzie.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz