Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 30 października 2015

Nowe rośliny w ogrodzie - ostrokrzew Golden King

Od pewnego czasu opisuję ciekawe przyrodniczo miejsca, które odwiedziłem podczas mojego krótkiego, wakacyjnego wyjazdu. Pod koniec lipca odwiedziłem południe Polski. Już wkrótce opiszę ostatnie z odwiedzonych miejsc. Będzie to Ogród Ślaski w Świerklańcu. 

Odwiedzając różne ogrody i czy centra ogrodnicze nie mogłem sobie odmówić zakupu kilku cennych i rzadko spotykanych w naszych szkółkach roślin. Większość z nich to ostrokrzewy. Kilka już opisałem, a dziś przedstawię Państwu kolejny.
Ostrokrzew Golden King (Ilex altaclerensis Golden King), o nim bowiem mowa jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym w naszym klimacie do wysokości ok. 2 metrów. Średnica dorosłych krzewów może dochodzić również do 2 metrów. Roczne przyrosty dochodzą od 10 do 25 cm. W naszych warunkach klimatycznych polecany jest głównie do sadzenia w cieplejszych rejonach kraju i w miejscach gdzie panują łagodniejsze zimy. Niektóre liście, szczególnie te narażone na ostre wczesnowiosenne słońce po zimie mogą zbrązowieć i opaść. Ciekawostka jest ot, że Golden King (Złoty Król) jest krzewem odmiany żeńskiej!


Odmiana ta wyróżnia się przepięknymi liśćmi. Są one skórzaste, błyszczące, ciemnozielone z żółtym marginesem. Będą się one ładniej wybarwiać w miejscach słonecznych i półcienistych.
Rośliny te, gdy nie są formowane na ogół tworzą krzewy o wielu odnogach piennych. Krzew ten dobrze znosi cięcie oraz formowanie, które należy wykonać na wiosnę, po zakończeniu okresu porannych przymrozków. Dzięki temu będzie bardzo gęsty! No i osiągnie oczekiwany przez nas kształt. Ostrokrzew ten pięknie prezentuje się jako pojedynczo rosnący krzew, niezależnie od tego czy jest formowany czy nie. Różne strony internetowe podają, że wytrzymuje on spadki temperatur do -25 stopni C. Znosi ponadto krótkie okresy o niższej temperaturze. Kilka nocy z temperaturami rzędu -27 stopni raczej go nie zniszczy, pod warunkiem, że w ciągu dnia temperatura będzie wzrastać do wartości ok. -5 czy -10 stopni. Dłuższe okresy tęgich mrozów (poniżej -20 stopni C) mogą uszkodzić lub nawet zniszczyć krzew. Ważne jest aby przed nadejściem mrozów krzew bardzo dobrze podlać. Nic mu tak nie szkodzi jak zimowa susza oraz mroźne i wysuszające wiatry. Dlatego też zaleca się sadzenie tej odmiany ostrokrzewu w miejscach zacisznych i raczej osłoniętych.


Sadząc odmianę Golden King nie zapomnijmy, że krzew ma płytką ale dosyć szeroką bryłę korzeniową. Lubi kwaśne, żyzne, wilgotne ale przepuszczalne podłoże. Dlatego też należy zapewnić nowemu krzewowi niezbyt głęboki ale szeroki otwór w ziemi wzbogacony o jego ulubione podłoże.

Już wkrótce przedstawię Państwu kolejne krzewy, które posadziłem niedawno w ogrodzie.
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

4 komentarze:

 1. Urocza roślina, będzie piękną ozdobą ogrodu!
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ewuniu i zapraszam na drugi post o Kołobrzegu :-) Znajdziesz go tutaj: http://zimozielonyogrod.blogspot.com/2015/10/koobrzeg-spacer-po-centrum-2.html

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Tak, jest bardzo fajna i ładna :) Ciekaw jestem jak poradzi sobie zimą :) Serdeczności! Miłego weekendu!

   Usuń