Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 31 października 2015

Kołobrzeg - spacer po mieście i zachód słońca

Od prawie dwóch tygodni jestem w sanatorium w Kołobrzegu. Póki co większość dni zapisała się pod znakiem ciepłej i słonecznej pogody. Zachęca ona do spacerów po plaży czy do Nordic walkingu. Na większość wypraw zabieram aparat, gdyż w mieście tym jest wiele pięknych i interesujących miejsc. Z uwagi na łagodne zimy rośnie tu także mnóstwo ciekawych roślin.  

Dziś zapraszam na spacer po okolicach portu i molo. pokażę Państwu również przepiękne widoki zachodu słońca nad Bałtykiem! Zgodnie z obietnicą napiszę również kilka słów o historii miasta. 


Kołobrzeg położony jest nad Bałtykiem, przy ujściu rzeki Parsęty do morza. Miasto zamieszkuje obecnie ok. 47 000 mieszkańców. Jak podaje Wikipedia jest to jedno z najstarszych miast na Pomorzu zachodnim. Jego założenie datuje się na VIII wiek. Na terenie dzisiejszej wsi Budzistowo funkcjonował słynny na całe Pomorze gród obronny. W 1000 roku książę Bolesław I Chrobry założył tu biskupstwo. Niestety przetrwało ono jedynie 13 lat. 


W XIII wieku Kołobrzeg dostał się pod kuratelę biskupów kamieńskich, ponadto po śmierci Bolesława Krzywoustego (1138) przeszedł pod zwierzchnictwo cesarza niemieckiego, a następnie króla Danii. W 1255 roku miasto otrzymało prawa miejskie. Było centrum warzelnictwa, handlu i rybołówstwa. Od XIV wieku członek bałtyckiej Hanzy. Tu w 1564 roku cech kowali zagwarantował sobie w statucie, że ludność pochodzenia słowiańskiego nie będzie przyjmowana

Samochód zaparkowałem nieopodal portu. W centrum Kołobrzegu parkowanie jest płatne. Minimalna kwota to 1 PLN, który zapewni nam 30 minut postoju. Godzina kosztuje 2 PLN. Ceny te poza sezonem obowiązują od poniedziałku do soboty od 09.00 do 18.00. Strefy płatnego parkowania i aktualny cennik znajdziecie Państwo TUTAJ

Dwa pierwsze zdjęcia to kamienice, które stoją przy ul. Towarowej, biegnącej wzdłuż portu i prowadzącej do latarni morskiej.


Na kanale portowym (ujście rzeki Parsęty) można spotkać różne ciekawe statki i łajby. 


Wróćmy jednak do historii miasta. W 1653 miasto przejęli Brandenburczycy, którzy natychmiast zamienili je w twierdzę. Od tego czasu miasto zaczęło podupadać. W 1761 podczas wojny siedmioletniej miasto zdobyli Rosjanie.

W 1807 Twierdza Kołobrzeg (niem. Festung Kolberg) została oblężona przez wojska Napoleona

Kołobrzeska latarnia morska rozpoczęła działalność w 1666 roku. W miarę rozwoju cywilizacji wielokrotnie zmieniano tam źródło zasilania. Zniszczona w 1945 roku, po wojnie została odbudowana.


W 1830 w mieście powstał pierwszy zakład kąpieli solankowych. W 1859 Kołobrzeg uzyskał połączenie kolejowe ze Szczecinem i Gdańskiem. Szybki rozwój uzdrowiska nastąpił po zdjęciu z miasta statusu twierdzy. Decyzją króla Prus twierdza została zlikwidowana w 1872 roku, rozpoczęła się rozbiórka fortyfikacji i stopniowo zaczął się zmieniać charakter miasta. W 1899 został otwarty dom zdrojowy (Strandschloß).


W czasie I Wojny Światowej Kołobrzeg wraz ze swoimi sanatoriami i domami wypoczynkowymi przekształcił się w wielki szpital wojskowy.

W listopadzie 1944 roku rozkaz Hitlera ogłosił ponownie Kołobrzeg twierdzą. 18 marca 1945 Kołobrzeg został zdobyty przez I Armię Wojska Polskiego oraz wojska I Frontu Białoruskiego 
Podczas działań wojennych w 1945 roku, znanych jako Bitwa o Kołobrzeg, miasto zostało zniszczone w 95%. Jeszcze w marcu 1945 roku odbyły się tu zaślubiny Polski z morzem. Aktu tego dokonał żołnierz – kapral Franciszek Niewidziajło. Poniżej pomnik upamiętniający to wydarzenie.


W 1967 roku Kołobrzeg otrzymał formalnie status uzdrowiska.

W 2012 r. Kołobrzeg (Marine Hotel, a dla dziennikarzy i zaplecza organizacyjnego Sand Hotel) był ośrodkiem treningowym na EURO 2012 reprezentacji Danii.

Z portu można przejść przez cały falochron chroniący ujście rzeki parsęty do Bałtyku przed sztormowymi falami. Z falochronu świetnie widać plażę, nadmorskie parki, molo oraz niektóre budynki hotelowe i sanatoryjne.


Poniżej tuż za molo widoczny jest gmach "Sanatorium Uzdrowiskowego Bałtyk". To znane i lubiane przez niektórych ludzi polityki miejsce. Na końcu miasta, za parkiem widać Arka Medical Spa****, w którym mam przyjemność odpoczywać i korzystać z zabiegów sanatoryjnych.


W kanale życie prowadzi liczne ptactwo.


Są tu mewy, kaczki, rybitwy. zdarzają się też wrony. 


A takie koniki morskie, zrobione z rojników "rosną" sobie niedaleko latarni.


Na kołobrzeskim molo też spotkałem różne ptaki.


Tutejsze molo ma 220 metrów długości i zbudowane jest z żelbetonu. Pierwszy drewniany pomost powstał tu w 1881 roku i zbudowano go naprzeciw nieistniejącego juz Pałacu Nadbrzeżnego. Miał ok. 100 metrów długości, a na jego końcu znajdowała się przystań dla małych statków. Został on zniszczony w czasie II Wojny Światowej. Obecnie istniejące molo otwarto 19 czerwca 1971 roku. Odnowiono je w 2014 roku. Na końcu molo znajduje się, tak jak w przeszłości przystań dla niewielkich statków wycieczkowych. 

Spacerując po molo miałem przyjemność oglądać przepiękny zachód słońca.


przy zejściu z molo jest piękna i szeroka piaszczysta plaża.


Mogą z niej korzystać goście wspomnianego wcześniej "Bałtyku", który znajduje się tuż obok.


Po długim i pięknym spacerze wróciłem do mojego sanatorium. Kiedy wychodziłem słońce jeszcze całkiem nieźle przygrzewało. Wróciłem już po zmroku. Tak arka Medical Spa**** wyglada w promieniach popołudniowego słońca. 


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz