Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 15 października 2015

15 października - kartka z kalendarza

Właśnie kończy się pierwsza połowa października. Dzisiejszy dzień rozpoczął się w miarę ładną pogoda, świeciło nawet słońce. Momentami było nawet +14 stopni, ale silny wiatr potęgował uczucie chłodu. Popołudniu niebo zachmurzyło się i zaczęło padać. Spadła też temperatura Poniższe zdjęcie prezentuje rozkład chmur nad Europą ok. godz. 16.00. Zdjęcie pochodzi ze strony www.sat24.com


Popołudniu spadła też temperatura. Poniżej pomiary z godz. 16.00 prezentowane na stronie internetowej www.wetterzentrale.de
 

Słońce w Warszawie wzeszło dziś o 07.00, a zaszło o 17.43. Dzień trwał 10 godzin i 43 minuty. W Trójmieście był o 8 minut krótszy (07.14-17.49), w Szczecinie o 5 minut krótszy (07.28-18.06), w Krakowie o 6 minut dłuższy (07.01-17.50), a we Wrocławiu o 3 minuty dłuższy (07.14-18.00).

W ogrodzie jest coraz więcej liści. Dziś ich opadanie przyspieszył jeszcze wiatr. 


15 października to wyjątkowy dzień. w 1582 roku, z uwagi na wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego w takich krajach jak Francja, Hiszpania, Portugalia, Italia oraz Rzeczpospolita Obojga Narodów 15 października nastał tuż po 04 października. W ten sposób pominięto 10 dni od 5 do 14 października. Gdyby w tamtych czasach obchodzono Dzień Nauczyciela, to w 1582 roku po prostu by go nie było.


Tego dnia urodzili się tak znani ludzie jak Wergiliusz, Michaił Lermontow, Fryderyk Nietzsche, Mario Puzo, Chris de Burgh oraz Ewa Błaszczyk.


W ogrodzie i okolicy drzewa i krzewy gubią liście, ale przez to coraz bardziej widoczny jest mój kącik japoński, gdzie rosną same zimozielone krzewy.


Coraz bardziej kolorowy robi się klon japoński Dissectum Garnet. Czekam, aż jego liście staną się krwiście czerwone!


Jesień za oknami w pełniej odsłonie. Ale deszcze jest bardzo potrzebny! Taka pogoda jak teraz sprzyja też jesiennemu nawożeniu krzewów. Szczególnie ważne jest to dla roślin zimozielonych. Już wkrótce napiszę więcej informacji na ten temat. 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

4 komentarze:

 1. Jesteś Andrzejku prawdziwą skarbnicą wiedzy na przeróżne tematy. W ogrodzie nie byłam już od tygodnia, jak przyjeżdżam z pracy to już szarówka a ostatnio jeszcze pada. Cieszę się z tego deszczu bo ziemia była mocno przesuszona. Część roślin już zasiliłam a reszta czeka na bardziej sprzyjającą pogodę. Twój jesienny ogród prezentuje się uroczo i trochę melancholijnie.
  Przesyłam uściski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Ewuniu! Jestem w trakcie zasilania krzewów nawozem jesiennym do zimozielonych. Mam nadzieję, że jutro skończę :) Serdeczności! Miłego i ciepłego weekendu!

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Super! Mnie teraz deszcz bardzo cieszy. Po tej okropnej suszy każda kropla jest na wagę złota! Miłego weekendu Jolu!

   Usuń