Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 21 maja 2013

Ogród botaniczny w Powsinie - azalie i różaneczniki


Wczorajsze popołudnie spędziłem w Ogrodzie Botanicznym PAN w warszawskim Powsinie. To drugi, a zarazem młodszy ze stołecznych ogrodów botanicznych. Ten starszy znajduje się w Alejach Ujazdowskich i jest ogrodem Uniwersytetu Warszawskiego.

W Powsinie, podobnie jak w całej Polsce kwitną azalie i różaneczniki. To co zastałem w ogrodzie przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Feeria barw, setki kolorów i ich różnych odcieni powalają wręcz na kolana. Zapraszam na foto spacer po zachwycających zakątkach ogrodu.
 

Mądrze rozplanowane nasadzenia krzewów potęgują wrażenie eksplozji kolorów.


Decyzję o utworzeniu ogrodu podjęto 03 maja 1974 roku. Już 12 maja 1990 roku ogród został otwarty dla zwiedzających.


Pełna nazwa ogrodu to: Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.


Od 01 maja do 30 czerwca ogród czynny jest w dni powszednie od 10.00 do 18.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 19.00.

Można tu znaleźć mnóstwo wspaniałych odmian azalii i różaneczników.


Niektóre z nich pięknie pachną, przyciągając słodkim zapachem wiele owadów.


W ogrodzie jest kilka ogólnych kolekcji roślin poczynając od drzew (arboretum) po florę Polski, rośliny ozdobne, użytkowe, a kończąc na roślinach  tropikalnych.


Ogród położony jest na olbrzymim terenie. Dzięki temu nie ma tu tłoku. W tygodniu można swobodnie zwiedzać ogród i fotografować piękne okazy roślin nie czekając na swoją kolejkę. W weekendy przyjeżdża tu znacznie więcej ludzi.


Wczoraj, mimo zbliżającej się burzy po ogrodzie spacerowało kilka wycieczek oraz sporo miłośników przyrody. Widziałem też dziennikarzy i kamerzystów TVP. Na pewno przygotowują program o azaliach i różanecznikach. Na okrągło je filmowali i nagrywali tzw. setki.


Niektóre różaneczniki są naprawdę duże. Te największe (Catawbiense) jeszcze w pełni nie kwitną. Ich fioletowe kwiaty w ciągu kilku dni powinny się jednak rozwinąć.


Więcej informacji o ogrodzie znajdziecie Państwo tutaj:  http://www.ogrod-powsin.pl/  Na stronie internetowej ogrodu dostępne są szczegółowe informacje o poszczególnych kolekcjach rośli, dorobku naukowym, konferencjach, wydarzeniach, godzinach otwarcia czy cenach za wstęp do ogrodu. Znajdziecie tu Państwo również szczegóły dojazdu do ogrodu zarówno samochodem jak i komunikacją miejską.


Kto jeszcze tam nie był niech czym prędzej jedzie do Powsina podziwiać kolory kwitnących azalii i różaneczników!

4 komentarze:

 1. Nie wiem co napisać - zdjęcia bronią się same. Od dawna jestem zakochana w azaliach i chciałabym doczekać takich krzewów. Pozdrawiam Andrzejku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Mi aż dech zaparło jak zobaczyłem tą ścianę kwiatów! Uwielbiam azalie i różaneczniki :) Pozdrowienia!

   Usuń
 2. to zdecydowanie ich czas:-)))))),fantastyczne zdjęcia-zazdroszczę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Dziękuję za miłe słowa :) Ogród w Powsinie wygląda teraz naprawdę przepięknie! Pozdrowienia. Andrzej.

   Usuń