Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 16 maja 2013

Kwitnący zimozielony ogród

Maj jest miesiącem, w którym przyroda pokazuje wile ze sowich pięknych odsłon. Jedną z nich są kwiaty liściastych krzewów zimozielonych. Jak pisałem wcześniej w tym roku po raz pierwszy zakwitły u mnie aukuby japońskie. To rzadkość w Polsce. W naszym klimacie raczej one nie kwitną. A tu taka niespodzianka.

Teraz kwitną różaneczniki i azalie, w tym azalie japońskie. 

Różanecznik Scintillation osiągnął swój szczyt kwitnienia.


Podobnie różanecznik Progess. Jak pisałem, krzew ten chorował na fytoftorozę. Po kilku opryskach i zaszczepieniu mikoryzy wydaję się, że wraca do formy. Ma sporo nowych przyrostów, co mnie bardzo cieszy. Pierwotnie planowałem wyrzucenie tego krzewu i posadzenie nowego, ale postanowiłem powalczyć o jego zdrowie. Tak naprawdę jednak, to czy wygrałem będzie widać dopiero późnym latem.


Kwitnie również laurowiśnia wschodnia Otto Luyken. To jedna z najbardziej mrozoodpornych odmian laurowiśni. Ostatnią zimę krzewy przeżyły bez żadnych uszkodzeń.


Powoli otwierają się kwiaty innych różaneczników. Sądzę, że w ciągu kilku dni będą już zdobić ogród swoimi kolorami.


Kwitnienie rozpoczyna także różanecznik katawbijski. W naszym klimacie to jedne z największych odmian. Dorosłe krzewy mogą osiągać 3-4 metry wysokości.


Ogród bardzo szybko się zmienia. Wszystko rośnie w zawrotnym wręcz tempie. Na blogu będę codziennie prezentował rozwój poszczególnych roślin! Nie zabraknie tu również porad ogrodniczych i relacji z różnych parków, ogrodów botanicznych czy arboretów.

Zapraszam do lektury!

4 komentarze:

 1. Witaj Andrzejku. Ale mam u Ciebie zaległości! Ostatnio totalnie brakuje mi czasu. A tu taki raj. Cudownie kwitną Twoje różaneczniki. U mnie spektakl dopiero się zaczyna. Zrobiłam wczoraj mnóstwo zdjęć, może uda mi się wrzucić wieczorkiem. Gratuluję kolejnego rekordu wejść!!! Bardzo, bardzo, bardzo dziękuję Tobie i Mamusi za przemiłe słowa. To dla mnie bardzo ważne i motywujące do dalszej pracy. Buziaczki przesyłam i słoneczka życzę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej Ewuniu! Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Będę niecierpliwie czekał na zdjęcia Twoich różaneczników. Miłego dnia. Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam tylko pozazdrościć tak pięknie kwitnących różaneczników moje zakwitły i już przekwitły tylko na jednym pozostało parę białych kwiatków a kwitły po raz pierwszy mimo, że to były stare krzewy jak je dostałem nie zdążyłem nawet zrobić parę zdjęć nie było czasu taki zapindol na ogrodzie i sadzie a trawa rośnie jak szalona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Dziękuję za komentarz :) Przypuszczam, że twoje białe różaneczniki to odmiana Cunnigan's White. Kwitną one dosyć wcześniej i niestety szybko przekwitają. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń