Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 1 listopada 2016

Wszystkich Świętych i Zaduszki

Dzień Wszystkich Świętych to rzymskokatolicka uroczystość obchodzona 01 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych z imienia świętych. Co ciekawe dzień ten obchodzą też inne kościoły chrześcijańskie takie jak anglikański i kościoły luterańskie. W ubiegłym roku dosyć dokładnie opisałem to święto. W poście, który znajdziecie TUTAJ opisałem też Zaduszki, czyli 2 listopada. To dzień, kiedy wspominamy wszystkich naszych bliskich zmarłych. W tekście przeczytacie również o tradycjach innych kościołów chrześcijańskich oraz o Dziadach, które były istotną częścią kultury pogańskiej. 

Zdecydowana większość z nas odwiedza groby najbliższych 1 listopada. Głównie dlatego, że jest to dzień wolny od pracy. Nie zapomnijmy jednak również jutro o tych, którzy odeszli.


Jako, że jestem wielbicielem ogrodów Dzień Wszystkich Świętych to dla mnie idealna okazja do oddania czci tym, którzy są patronami ogrodników. Należą do nich m.in. Św. Krzysztof oraz Święci: Adam i Ewa, Agnieszka, Bartłomiej, Dorota, Fiakriusz, Gertruda, Jan Chrzciciel i Jan Ewangelista, Maria Magdalena, Roch, Róża, Sebastian i Urban. Prawda, że jest ich całkiem sporo? Więcej informacji o patronach ogrodników napisałem w 2014 roku, a że nie chcę się powtarzać podaję Wam link do posta. Przeczytacie o nich TUTAJ


Wybierając się na cmentarz nie zapomnijcie wziąć ze sobą kilku lampek więcej i zapalcie je na grobach żołnierzy, powstańców, ludzi kultury i sztuki, nauczycieli... I tam, gdzie nikt nie przychodzi... Na opuszczonych grobach... A jeśli macie groby bliskich zmarłych w odległych miejscowościach czy krajach zapalcie po prostu znicz pod krzyżem na cmentarzu. Ważna jest wszak pamięć, a nie pokazówka!

2 komentarze:

 1. Wszyscy przeżywamy podobnie; smutek, wspomnienia i podziękowania, że Stamtąd pomagają nam i chronią przed złem świata. Ja tak czuję opiekę moich Rodziców.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ten dzień przypomina nam o tym, co nieuniknione. Ale ważna jest też pamięć i wdzięczność dla Tych, którzy poświęcali nam swoje życie. Serdeczności Lusiu!

   Usuń