Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 25 listopada 2016

Magnolia grandiflora Edith Bogue - kolejne podejście

Wiele lat temu zafascynowały mnie liściaste krzewy zimozielone. W moim ogrodzie z roku na rok przybywa różnych gatunków i odmian tych roślin. Kilka lat temu dowiedziałem się, że istnieją zimozielone magnolie. Człowiek uczy się całe życie! Jakież było moje zdziwienie gdy odkryłem, że rosną one w miejscach o klimacie porównywalnym do tego, jaki panuje w środkowej Polsce. Postanowiłem spróbować uprawy jednej z najbardziej odpornych na mrozy odmian magnolii wielkokwiatowej - Edith Bogue. I tu zaczęły się problemy. Okazało się, że w Polsce bardzo trudno kupić jej sadzonki, a jak już są to ich cena przyprawia o zawrót głowy. Na szczęście jest internet. W Czechach znalazłem ładne sadzonki w dobrej cenie. Magnolia wraz z kilkoma innymi roślinami kupionymi przy tzw. okazji jechała do mnie z Pragi przez tydzień. Na szczęście została dobrze zapakowana i zabezpieczona na czas podróży. Na początku lipca 2013 roku rosła już w moim ogrodzie. Latem 2014 roku zakwitła. Miała co prawda tylko jeden kwiat ale za to jaki piękny!


Zimowała be problemów. Co prawda zimy z sezonów 2013/2014, 2014/2015 i 2015/2016 nie były zbyt mroźne ale zdarzały się dni i noce z temperaturami poniżej -20 stopni C. I to bez śniegu!

Odmiana ta została wyselekcjonowana w USA w stanie New Jersey. Jej odkrycia dokonała mieszkanka tego stanu Pani Edith Bogue (stąd nazwa). Pewnej zimy gdy temperatura spadła poniżej –30 stopni C prawie wszystkie magnolie zimozielone wymarzły. Ta jedna jedyna przetrwała siarczyste mrozy bez większych uszkodzeń.

Wiosną tego roku magnolia miała się znakomicie.  Niestety, w maju na liściach pojawiły się brunatno-brązowe plamy. Gdy wróciłem z Italii magnolia była już w fatalnym stanie.Najprawdopodobniej jakiś szkodnik lub gryzoń zjadł jej korzenie. Krzew wyciągnąłem z ziemi tak jakbym wyjmował patyk. Przy łodydze widać było ślady nadgryzienia. Inna możliwa przyczyna obumarcia krzewu to jakaś choroba grzybowa... Bardzo było mi jej szkoda.


Ale po wakacjach dzięki pomocy zaprzyjaźnionych miłośników zieleni udało mi się znaleźć w Polsce dosyć tanie i ładne sadzonki tej samej odmiany. Co więcej, kupiłem tez jeszcze inną odmianę magnolii wielkokwiatowej, ale o niej napiszę osobny post. Tak moja nowa "Edytka" prezentuje się w ogrodzie.


Magnolia wielkokwiatowa Edith Bogue jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym do wysokości nawet 5 – 8 metrów, przy szerokości ok. 3 – 4 m. W naszym klimacie raczej takich rozmiarów nie osiągnie, ale w dobrych warunkach dorosła roślina powinna mieć ok. 3-4 metry wysokości. Ma wzniesiony pokrój i rośnie stosunkowo szybko.


Różne strony internetowe podają, że uprawa odmiany „Edith Bogue” możliwa jest w strefach USDA od 9 do 6a. Wytrzymuje spadki temperatur do –30 stopni C, lecz młode rośliny lepiej zabezpieczyć agrowłókniną gdy temperatura spadnie poniżej –20 stopni C.
Więcej o tej magnolii można przeczytać TUTAJ

Ciekaw jestem jak krzew poradzi sobie w moim ogrodzie. I na pewno o tym napiszę.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz