Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 8 listopada 2016

Urokliwe miasta - Ogród Edukacyjny w Kowalu

Tydzień temu opisywałem na blogu maleńkie ale jakże urocze i zadbane miasteczko Kowal. Dziś na chwilę wrócimy w te strony. Otóż w miejscowości tej znajduje się siedziba Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Ten rozległy obszar leśny znajduje się na pograniczu województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Położony wzdłuż doliny Wisły jest naturalnym eko-łącznikiem pomiędzy Puszczą Kampinowską a Borami Tucholskimi.


Ale w Kowalu urzęduje nie tylko administracja Parku. Jest tu również wspaniała pracownia dydaktyczna, którą otacza otwarty rok temu niezwykły Ogród Edukacyjny.

Dlaczego niezwykły? Bo oprócz krzewów czy kwiatów znajdziemy tu różnego rodzaju elementy czy budowle mające służyć edukacji ekologicznej! Ponadto, podobnie jak w ogrodach botanicznych każda roślina jest tu opisana. Jak podaje strona internetowa Parku (TUTAJ) oprócz bogatej szaty roślinnej teren wyposażony został w elementy małej architektury, elementy edukacyjne, nawierzchnie chodnikowe, powierzchnie żwirowo-piaskowe oraz oczko wodne. 


W ogrodzie edukacyjnym zaprojektowane jest osiem piktogramów przedstawiających podział ogrodu na enklawy oraz siedem piktogramów przedstawiających szlaki tematyczne zwiedzania ogrodu.

1. Enklawa „Krajobraz Doliny Wisły"
2. Enklawa „Klimat i astronomia"
3. Enklawa „Las wokół nas"
4. Enklawa „Jezioro i jego otoczenie"
5. Enklawa „Ptaki wokół nas"
6. Enklawa „Królewski gród Kowala"
7. Enklawa „Motyli świat"
8. Enklawa „Świat nauki".W ogrodzie edukacyjnym znajdziemy siedem ścieżek edukacyjnych. Szlaki mają zachęcić zwiedzających do czynnego poznania ogrodu oraz mają funkcje edukacyjną – poznawczą. Elementem graficznym ścieżek są piktogramy. Użycie piktogramów ułatwia ominięcie bariery językowej a także wspomaga mowę osób upośledzonych.

1. Ścieżka edukacyjna – „Gatunki roślin występujących w GWPK"
2. Ścieżka edukacyjna – „Ptasia ścieżka"
3. Ścieżka edukacyjna – „Świat zapachów"
4. Ścieżka edukacyjna – „Gry i zabawy"
5. Ścieżka edukacyjna – „Sprzęt edukacyjny"
6. Ścieżka edukacyjna – „Świat pod naszą stopą"
7. Ścieżka edukacyjna – „IV pory roku".


Kiedy 4 tygodnie temu spacerowałem po Ogrodzie Edukacyjnym witały mnie kwitnące wtedy jeszcze jeżówki.


A na ścianie pracowni znalazłem wspaniała tablicę ukazującą drzewo genealogiczne Piastów Kujawskich. Ja kwiecie bardzo lubię historię dlatego w tym miejscu zatrzymałem się na dłużej i dokładnie przestudiowałem poszczególne gałęzie rodu. 


Już po wyjściu z Ogrodu tuż za jego ogrodzeniem napotkałem przepiękny świerk, który tak naprawdę jest jodłą kalifornijską. Dziękuję Czytelnikowi za podpowiedź!. Cudne drzewko! 


Stworzenie takiej placówki dydaktycznej wraz z ogrodem edukacyjnym uważam za wspaniałą i bardzo konieczną inicjatywę. Dzięki temu dzieci i młodzież, ale także dorośli mogą poznawać tajniki przyrody i się z nimi oswajać. Ma to także olbrzymie znaczenie ekologiczne i na pewno będzie mieć ogromny wpływ na poszanowanie przyrody przez tych, którzy teraz się o niej uczą. 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

10 komentarzy:

 1. Fajnie, że takie miejsca powstają, uczą szacunku do przyrody.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci Magda, że byłem pod ogromnym wrażeniem. Ogród wzbudził u mnie ogromny entuzjazm. Bardzo mi się podobał, no i idea wyjątkowo szczytna! Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Takie miejsca są ważne dla ogółu mieszkańców i nie tylko. Oby takich miejsc więcej!
  Piękny słoneczny zegar i genealogia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniałe miejsce! Malutkie miasteczko, a jak społecznie rozwinięte! No i pięknie zadbane! Dużo zieleni, fajne miejskie ogrody i parki. No i ten Ogród Edukacyjny. Wspaniały pomysł, dzięki któremu dzieci, młodzież i dorośli mogą się wiele nauczyć! Super! Serdeczności Aniu!

   Usuń
 3. Piękny ogród edukacyjny. Jest młody ale za kilka lat?
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, za jakiś czas to będzie prawdziwy rarytas! Super pomysł! No i genialna ścieżka edukacyjna. Oby takich było jak najwięcej. Serdeczności Lusiu, cieplutkiego dnia! U nas słoneczko przygrzewa, ale jest chłodno +3 stopnie :-(

   Usuń
 4. Niesamowite jest to, że ogrod edukacyjny powstał chyba niemal od zera :-) W mojej okolicy ścieżki edukacyjne ( nie ogrody) powstawaly na bazie istniejacych terenów zielonych. Pozdrawiam, miłego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Faktycznie w Kowalu powstało wszystko od zera :-) Ale całkiem fajnie to wymyślili! Pozdrowienia!

   Usuń
 5. Dla porządku - "przepiękny świerk" to jodła kalifornijska.
  Pozdrawiam,
  Tomasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za podpowiedź. Nie znam się zbytnio na iglakach :-( Moją specjalnością są liściaste zimozielone :-) Już poprawiam :-) Pozdrowienia!

   Usuń