Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 1 listopada 2014

Wszystkich Świętych - Patroni ogrodników

Dziś mamy dzień Wszystkich Świętych. Zwyczajowo tego dnia odwiedzamy groby naszych Najbliższych, jednak zgodnie z kalendarzem kościoła katolickiego w tym dniu czcimy pamięć o wszystkich Świętych (nie tylko męczennikach) tegoż właśnie kościoła. Od 837 roku robimy to 01 listopada. Pierwotnie był to 13 maja. Jutro Dzień Zaduszny, kiedy to powinniśmy wspominać dusze naszych Bliskich. Powróćmy jednak do naszych Świętych. Dziś kilka słów o patronach ogrodników (i nie tylko)!

Moje zainteresowanie ogrodem oraz liściastymi roślinami zimozielonymi inspirowane było wieloma ciekawymi miejscami, które miałem przyjemność oglądać. Do jednych z nich należy niewątpliwie kościół-ogród p.w. Św. Krzysztofa położony w malowniczym podwarszawskim mieście-ogrodzie Podkowie Leśnej. Poniższe zdjęcie kościoła pochodzi ze strony Panoramio


Nie myślałem, że aż tyle Świętych patronuje ogrodnikom, rolnikom czy generalnie ludziom na co dzień związanym z roślinami. Do grupy tej należy również Św. Krzysztof. Kiedyś myślałem, że jest on jedynie patronem kierowców i podróżnych, a tu taka niespodzianka.Poniżej figura tego Świętego w kościele-ogrodzie w Podkowie.


Innymi naszymi patronami są Święci: Adam i Ewa, Agnieszka, Bartłomiej, Dorota, Fiakriusz, Gertruda, Jan Chrzciciel i Jan Ewangelista, Maria Magdalena, Roch, Róża, Sebastian i Urban. Prawda, że jest ich całkiem sporo? Więcej informacji o ww. Świętych znajdziecie Państwo na stronie: Ogrody Orzysz


Musze jeszcze dodać, że poza katolickimi Świętymi patronami ogrodników i ogrodów są m.in. również Wenus oraz Flora. Ale tu już muszę odesłać Państwa do mitologii. Nie mają one nic wspólnego z dzisiejszym świętem.

A wszystkich zainteresowanych roślinami, ogrodami oraz różnymi rzeczami z nimi związanymi  serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz