Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 27 listopada 2014

Ogród botaniczny w Barcelonie 3

Pogoda za oknem przynajmniej w mojej okolicy nie sprzyja spacerom czy pracom ogrodowym. Jest zimno (+2 stopnie C) i wilgotno. Co prawda nie pada ale w powietrzu cały czas unosi się lekka mgiełka. Dlatego też aby uprzyjemnić ten szary dzień zapraszam Państwa na kolejną odsłonę spaceru po Ogrodzie botanicznym w Barcelonie.


Tutejsza kolekcja składa się przede wszystkim z roślin charakterystycznych dla klimatu śródziemnomorskiego. Klimat ten charakteryzuje się gorącym i suchym latem oraz łagodną zimą. Co ciekawe najwięcej opadów odnotowuje się wiosną i latem. 

Poniżej dąb portugalski.


Roślinność śródziemnomorska jest jedną z najbogatszych i najbardziej zróżnicowanych na świecie. Szacuje się, że 1,7% masy zielonej na Ziemi pochodzi właśnie z rejonów, w których panuje klimat śródziemnomorski. Rośnie tu aż 25% znanych nam gatunków roślin. Z uwagi na działalność człowieka środowisko to jest zagrożone! 


Dlatego też głównymi celami działalności tutejszego Ogrodu botanicznego są: 
- zachowanie bioróżnorodności Katalonii oraz innych obszarów położonych w strefie klimatu śródziemnomorskiego,
- promocja podejścia naukowego w celu podwyższenia świadomości społecznej dotyczącej ochrony środowiska.

A to wspaniałe drzewo oliwne.


Jak już pisałem we wcześniejszych postach basen Morza Śródziemnego nie jest jedynym obszarem na ziemi, gdzie panuje łagodny klimat śródziemnomorski. Klimatem tym mogą cieszyć się równiez inne regiony świata takie jak: Kalifornia, środkowe Chile, południowe rejony RPA, południowa i południowo-zachodnia Australia. 

Poniżej zagajnik palmowy z dracenami Draco.


W położonej wyżej części Ogrodu królują krajobrazy leśne. W środkowej i niższych partiach Ogrodu możemy znaleźć rośliny krzewiaste.


Wśród krzewów można spotkać np. ostrokrzew kanaryjski...


..oraz piękny krzew z rodziny laurowatych Apollonias barbujana. Wygląda trochę jak laurowiśnia. W końcu należy do tej samej rodziny. Pochodzi jednak z Madery i Wysp Kanaryjskich.


W Ogrodzie panują wspaniałe śródziemnomorskie klimaty.


A na zakończenie jeszcze kaktusiarnia.


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz