Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 18 listopada 2014

Ogród botaniczny w Barcelonie 1

Zimno? Nie! Dziś będzie wręcz gorąco! Zapraszam na pierwszą część cyklu poświęconego Ogrodowi botanicznemu w śródziemnomorskiej perełce jaką niewątpliwie jest Barcelona.

Ogród botaniczny w obecnym kształcie uroczyście otwarto 18 kwietnia 1999 roku, a więc całkiem niedawno. Czyżby tak wspaniałe miasto jak Barcelona nie miało wcześniej ogrodu botanicznego? Oczywiście, że miało. Pierwszy ogród powstał w tym urokliwym mieście już w XVI wieku. Założono go nieopodal dzisiejszego Placu Królewskiego na ziemiach należących do zakonu Kapucynów.

Uwielbiam egzotyczne rośliny. Nie tak dawno pisałem o wspaniałym fikusie rosnącym w ogrodach portugalskiej Taviry. Jednakże najpiękniejszy okaz tego drzewa, uprawianego często w naszych domach jako roślina ozdobna zobaczyłem właśnie w Barcelonie. Nie widziałem jeszcze tak gęstego fikusa! Wracając jednak do historii ogrodów botanicznych Barcelony warto wspomnieć, że już pod koniec XVII wieku w mieście tym założono ogród, który w całości poświęcony był naukowemu podejściu do roślin.W kolejnym poście napiszę o podziale ogrodu na strefy tematyczne. Dziś większa część zdjęć poświęcona będzie tym roślinom, które do właściwej egzystencji potrzebują suchych i jałowych gleb.

W 1930 roku na wzgórzu Montjuicpowstał ogród, który obecnie nazywany jest Historycznym Ogrodem Botanicznym i leży tuż obok obecnego ogrodu.Niestety, w wyniku prac związanych z budową obiektów i dróg w miasteczku olimpijskim ogród ten uległ znacznym zniszczeniom.

To co zniszczono odżył jednak w nowym ogrodzie, który jest wspaniałą wizytówką miasta.

Tak jak pisałem uwielbiam rośliny egzotyczne. Do moich ulubionych oprócz palm czy bambusów należą juki. Szkoda, że u nas nie mogą rosnąć tak wspaniałe okazy jak te poniżej.Kwiaty niektórych roślin są naprawdę imponujące.Ogród jest instytucją należącą do miasta, jednakże naukową opiekę sprawuje nad nim Barceloński Instytut Botaniczny, który dba o naturalne dziedzictwo Katalonii. Ogród zrobił na mnie ogromne wrażenie dlatego też już dziś zapraszam do lektury kolejnych postów poświęconych temu wspaniałemu miejscu. Już wkrótce pojawią się one na moim blogu!

3 komentarze:

 1. świetne miejsce! mam nadzieję, że uda mi się kiedyś tam wrócić :) portos

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniałe miejsce! Ja też chciałbym tam jeszcze kiedyś wrócić! Pozdrowienia!

   Usuń
 2. wspaniałe zdjęcia!! widać, że wyprawa udana :)
  zazdroszcze :)

  http://www.erachuba.pl/

  OdpowiedzUsuń