Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 22 listopada 2014

Trzmieliny - niespodzianka

W listopadzie sporo pisałem o trzmielinach. Te wspaniałe liściaste rośliny zimozielone na stałe zagościły już w naszych ogrodach. Przypomnę tylko, że trzmieliny występują też w odmianach gubiących liście na zimę,  jednakże o tych nie piszę na blogu. Wśród odmian zimozielonych do najbardziej urokliwych należy niewątpliwie odmiana Emerald'n Gold. Warto zwrócić na nią uwagę gdyż jest wyjątkowo ozdobnym krzewem pnącym.

Jedne z piękniejszych krzewów tej odmiany rosną w podwarszawskich Chyliczkach, gdzie znajduje się szkółka specjalizująca się w uprawie trzmielin. Stronę internetową szkółki można znaleźć TUTAJ Gdy przyjechałem tam pierwszy raz, na kolana rzuciła mnie prawie 30-letnia trzmielina wspinająca się po budynku mieszkalnym. Krzew jest regularnie przycinany, gdyby nie to na pewno byłby kilka razy większy.


Trzmieliny świetnie sprawdzą się jako rośliny żywopłotowe. Przykładem tego mogą być poniższe krzewy rosnące w firmie Pana Dariusza Korosia w Chyliczkach. Pan Darek jest podobnie jak ja zafascynowany trzmielinami zimozielonymi i tak naprawdę poświęcił im większość swojego życia. O roślinach tych może mówić godzinami, a jego opowieści pełne są pasji i zaangażowania!


Gospodarstwo Ogrodnicze Szkółka Roślin Ozdobnych istnieje od 1970 roku. Mimo, że Szkółka specjalizuje się w trzmielinach, to są tam uprawiane również inne rośliny, w tym bluszcze, milin amerykański oraz krzewy liściaste i iglaste. Pełną ofertę Szkółki można znaleźć TUTAJ

Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z uprawy trzmielin!
Serdecznie zapraszam wszystkich hurtowników i właścicieli szkółek, sklepów ogrodniczych czy firm projektujących i wykonujących ogrody do skorzystania z oferty Szkółki Pana Darka! Naprawdę warto! Ja już to kilkakrotnie zrobiłem i nigdy nie zawiodłem się na sadzonkach zakupionych w Chyliczkach!

Zdjęcia w tym poście pochodzą z prywatnej kolekcji Pana Dariusza Korosia i nie mogą być w jakikolwiek sposób wykorzystywane bez jego pisemnej zgody!

4 komentarze:

 1. Bellissime immagini! Sai che non li ho mai visti usare come rampicanti qui! Quello della prima immagine è stupendo!!

  Un saluto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tą złotą trzmielinę i też mam jej sporo w ogrodzie. Nie tylko cieszy swoją barwą, jest również niewymagająca i bardzo odporna.
  Miłej niedzieli Andrzejku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, jest piękna. Widziałem u Ciebie mnóstwo pięknych trzmielin. Szczególnie śliczne są te, które rosną u Ciebie jako obwódki. I do tego jak pięknie przycięte! Ja muszę wprowadzić kolejne odmiany do ogrodu! Tylko jeszcze nie wiem gdzie je posadzę. Ale na pewno coś fajnego (mam nadzieję) wymyślę :) Pozdrowienia Ewuniu.

   Usuń