Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 2 grudnia 2015

Ogrodowi goście

Koniec jesieni i zima to okres kiedy wręcz należy dokarmiać zwierzęta, które żyją w naszych ogrodach. W moim ogrodzie zawsze jest sporo gości. Przylatują różne ptaki, są też wiewiórki. Zapraszam na krótki spacer po ogrodzie otoczonym zwierzakami.

Na pierwszy ogień mamy dzięcioła pstrego większego. Zwany też jest dzięciołem dużym. Ten ptak jest częstym gościem w ogrodzie. Przylatuje, szuka robaczków i obstukuje wszystkie drzewa.


A to już modraszka zwyczajna. Należy do rodziny sikor!


Te zielonkawe ptaszki buszujące w karmniku to dzwońce.


Do dzwońców dołączyły modraszki oraz sikorka bogatka.


A tu już sama sikorka. Pięknie pozowała do zdjęcia.


W ogrodzie oprócz ptaków są też wiewiórki. Bardzo lubią orzechy włoskie. Ale nie pogardzą też słonecznikiem czy surową marchewką.


Dokarmiając zwierzęta musimy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno dawać im tzw. ludzkiej żywności. Zakazane są szczególnie solone mięsa, słonina solona czy kiełbasy. W czasie mrozów możemy wywiesić słoninę, ale pamiętajmy, że w dodatniej temperaturze tłuszcz szybko jełczeje. Nie wyrzucajmy zwierzętom również resztek naszego jedzenia bo możemy im tylko zaszkodzić. Pamiętajmy również, że chleb nie powinien być podstawowym produktem, którym dokarmiamy ptaki. W zasadzie najlepiej go unikać, ale jeśli już musimy to dajmy ptakom odrobinę pokruszonego świeżego pieczywa. Nie wolno wysypywać pieczywa zgniłego, namoczonego czy zbyt słonego!


Dla ptaków najlepsze będą nasiona np. słonecznika czy dyni oraz wszelkiego rodzaju zboża. Ptaki możemy częstować jabłkami oraz suszonymi, ale nie kandyzowanymi owocami. Nie zapominajmy również o stałym dostępie do wody. Zimą szybko będzie zamarzać dlatego też dobrze jest ją zmieniać co najmniej 2-3 razy dziennie.


Jeśli zaczniemy dokarmiać ptaki to nie możemy przerywać tej czynności, gdyż zwierzęta szybko przyzwyczają się do nowego miejsca z jedzeniem i trudno im będzie znaleźć inne. 

Ważne jest także umiejscowienie karmnika. Powinien on być tak ustawiony albo zawieszony, żeby nie miały do niego dostępu drapieżniki, w tym koty. 

Dokarmianie zwierząt to odpowiedzialna czynność. Dobrze jest najpierw zapoznać się z poradami specjalistów, żeby nie narobić szkód naszym ogrodowym gościom.

4 komentarze:

 1. Cudnie!
  I właśnie... Modraszka :)) ostatnio na taką się zapatrzyłam jak brała kąpiel w kałuży.... i nie wiedziałam co to był za ptaszek taki urokliwy :) Dziękuję ;)) Pozdrawiam gorąco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Cała przyjemność po mojej stronie... i oczywiście po stronie pięknej modraszki. Też do niedawna nie wiedziałem jak to małe cudeńko się nazywa, ale jest prześliczna :) Pozdrowienia!

   Usuń
 2. No u mnie to tylko pokazują się Modraszki i Bogatki w karmniku i czasami Kawka i Gołąb tak więc mało egzotyczne towarzystwo ale zawsze to jakiś fajny Gość :-) Kiedyś pamiętam jak na balkonie zastałem ptaka drapieżnego ale nie wiem jakiego - w każdym razie był dość mały ba nawet bardzo mały i obserwował z balkonu całą okolicę. Takie dzięcioła co pokazujesz to czasem w parku widuję podobnie jak dzięcioła zielonego a z ciekawych ptaków jakie w Polsce spotkałem to Zimorodki, Dudek, Wilga i Sowa a ta ostatnia nawet kilkakrotnie :-) Fajnie tak w naturze spotkać takie ptaki :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tych różnych zwierzaków, szczególnie ptaszków jest u mnie znacznie więcej ale bardzo trudno je sfotografować. Dlatego też opisałem tylko te, które udało mi się "upolować" :) Pozdrowienia Krzysiu!

   Usuń