Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 17 grudnia 2015

Bluszcze kolchidzkie

Od pewnego czasu wiele osób zadaje mi pytania dotyczące bluszczy rosnących w moim ogrodzie. Dlatego też postanowiłem napisać kilka postów prezentujących te pnącza. Zamieszczę w nich opisy roślin oraz aktualne zdjęcia poszczególnych odmian. Serdecznie zapraszam do lektury oraz do komentowania i zadawania pytań. Na każde z nich chętnie odpowiem!

Bluszcze to piękne i bardzo dekoracyjne zimozielone pnącza. Czasami są mylone z winobluszczem pięciolistkowym bądź trójklapowym. Te dwa ostatnie pięknie przebarwiają się jesienią, tworząc wielokolorowe girlandy. Gubią one jednak liście na zimę. Bluszcz (różne gatunki i odmiany) jest zimozielony. Najbardziej popularny, ale też najbardziej odporny na nasze zimy jest bluszcz pospolity (Hedera helix), jednakże w Polsce można pokusić się o uprawę również innych gatunków. Dziś zaprezentuję Państwu bluszcze kolchidzkie. W serii postów opiszę również bluszcze pospolite oraz bluszcze algierskie, które również rosną w moim ogrodzie, chociaż z uwagi na klimat panujący w Polsce nie powinny rosnąć w glebie. 

Bluszcz kolchidzki (Hedera colchica) jest zimozielonym pnączem, na które warto zwrócić uwagę. Liście tego gatunku bluszczu są wyjątkowo duże i mogą osiągać długość 20 cm i szerokość 15 cm. Odmiana podstawowa ma liście ciemnozielone. Hedera colchica jest mniej odporna na niskie temperatury niż bluszcz pospolity (Hedera helix). W ostre zimy w chłodniejszych częściach kraju może przemarzać. Jednakże na całym Pomorzu, na Ziemi Lubuskiej czy na nizinnych obszarach Dolnego Śląska bluszcze te rosną bez większych problemów. Górny Śląsk, środkowe, południowe i zachodnie Mazowsze, Kujawy czy Wielkopolska oraz Małopolska to regiony gdzie można próbować uprawiać je jako pnącza. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego odmiana podstawowa bluszczu kolchidzkiego od wielu lat z powodzeniem rośnie jako pnącze! W całym kraju świetnie sprawdzą się jako rośliny okrywowe! Poniżej zdjęcia odmiany podstawowej Hedera colchica. Pnącze to rośnie oczywiście w moim ogrodzie.


Gatunek ten (wszystkie odmiany) lubi lekkie gleby zasadowe. Podłoże powinno być przepuszczalne i wilgotne. Preferuje miejsca cieniste lub półcieniste. Na stanowisku słonecznym może być bardziej wrażliwy na mróz. Jak już wspomniałem jego liście są wyjątkowo duże i niezwykle dekoracyjne.


Bardzo ozdobną odmiana bluszczu kolchidzkiego jest Dentata Variegata. Jego liście nabierają różnych odcieni zieleni. W zależności od stanowiska liście wybarwiają się jasnożółtą lub kremową nieregularną obwódką.


Inna odmiana to Sulphur Heart. Liście są w różnych odcieniach zieleni. Na stanowiskach bardziej nasłonecznionych środek liścia może wręcz zrobić się żółtawy!


Wszystkie rodzaje Hedera colchica należy regularnie podlewać, zalecane jest ściółkowanie roślin korą sosnową co zapobiega nadmiernemu wysuszaniu podłoża, a zimą chroni korzenie roślin przed nadmiernym przemarznięciem. 

A już wkrótce przedstawię kolejne gatunki i odmiany bluszczy rosnących w moim ogrodzie. 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

  1. Uwielbiam wszystko co pnace...a najbardziej te kwitnace....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja uwielbiam bluszcze, a z kwitnących pnączy bardzo lubię powojniki np. Josephine i milin amerykański :) Serdeczności Jolu!

      Usuń