Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 22 lipca 2014

Hortensje - ciekawostki

Hortensje to jedne z najpiękniejszych ogrodowych kwiatów. Mnogość ich odmian pozwala na uprawę tych roślin praktycznie w całej Europie. O hortensjach pisałem już wielokrotnie, wiele informacji na ich temat można znaleźć TUTAJ 

Dziś zapraszam na kilka ciekawostek znalezionych w angielskojęzycznej wersji Wikipedii. Przeplatane one będą zdjęciami hortensji rosnących w ogrodzie moich rodziców.


Ojczyzną hortensji są południowa i wschodnia Azja (Chiny, Japonia, Korea, Himalaje oraz Indonezja), a także kontynent amerykański. Co ciekawe wśród odmian egzotycznych można znaleźć takie, które są zimozielone! Te jednak rosną głownie w swojej ojczyźnie na południowym wschodzie Azji. W uprawach ogrodowych praktycznie dominują gatunki gubiące liście na zimę. Kochamy je za wspaniałe i duże kwiaty, które bardzo długo utrzymują się na krzewach. 


Hortensje to w większości krzewy osiągające rozmiary od 1 do 3 metrów wysokości, niekiedy są to niewielkie drzewa lub pnącza, które mogą dochodzić nawet do 30 metrów długości!


Bardzo wiele odmian hortensji ma kwiaty w kolorze zbliżonym do białego. Są jednak odmiany, takie jak np. macrophylla, których kolor zależy od odczynu pH gleby. Mogą one być niebieskie, różowe, czerwone, purpurowe... W glebach o kwaśniejszym odczynie (pH poniżej 6) będą one niebieskie, w tych bardziej zasadowych kolor kwiatów zbliżać się będzie do różowego.


Co ciekawe w górach Alaski znaleziono skamieliny prehistorycznej  odmiany hortensji (Alaskana).


Zjedzenie jakiegokolwiek kawałka hortensji grozi zatruciem, gdyż są one dla ludzi lekko toksyczne. W niektórych rejonach świata, bez względu na niebezpieczeństwo utraty zdrowia czy życia pali się skręty z liści tych roślin (odmiana Paniculata).

Z kolei w Japonii corocznie w trakcie buddyjskiej ceremonii oczyszczania (8 kwietnia) pije się herbatę parzoną z liści odmiany Serrata.

Jak widać hortensje używane są w różnych celach, na pewno jednak te piękne kwiaty będą wspaniałą ozdobą każdego ogrodu.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz