Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 13 września 2013

Hortensje

Hortensje są jednymi z najpiękniejszych krzewów uprawianych w naszych ogrodach. A to dlatego, że mają wspaniałe wielkie kuliste bądź stożkowe kwiaty. Występują one w wielu kolorach począwszy od białego, poprzez kremowy, różowy, czerwony a do różnych odcieni niebieskiego.  

Tak w lipcu tego roku wyglądały hortensje w Arboretum w Wojsławicach, które jest częścią Ogrodu botanicznego we Wrocławiu.


Hortensje nie są bardzo wymagającymi roślinami, jednakże żeby dobrze rosły i ładnie kwitły trzeba spełnić kilka niezbędnych warunków.

Hortensje powinny być posadzone w miejscach osłoniętych od wiatru. Najlepsze są dla nich stanowiska półcieniste. Można je posadzić w pełnym słońcu ale wtedy trzeba zapewnić glebie i korzeniom krzewów stałą porcję wilgoci. Przesuszenie podłoża bardzo źle wpływa na te rośliny. Przed posadzeniem hortensji należy wykopać dół co najmniej dwa razy większy niż bryła korzeniowa rośliny. Do takiego dołu należy wsypać obornik oraz mieszankę kwaśnego podłoża z torfem i ziemią odkwaszoną. Po posadzeniu krzewu dobrze jest aby dookoła niego był dołek, w którym będzie zbierać się woda. Hortensje lubią kwaśne, żyzne, przepuszczalne i stale wilgotne podłoża.

Poniższe zdjęcie również pochodzi z Arboretum w Wojsławicach.


Tak jak pisałem wcześniej w okresie wegetacyjnym hortensje wymagają stałej dawki wilgoci. Dobrze jest je również zasilać specjalną mieszanką nawozową przeznaczoną dla tych konkretnych roślin. Zaleznie od nawozu, krzewy zasilamy co tydzień lub dwa. Dokładne instrukcje nawożenia zawsze powinny znajdować się na opakowaniu. 

A to już Ogród botaniczny we Wrocławiu!


W Polsce uprawiane są 4 rodzaje hortensji:
- bukietowa, 
- ogrodowa, 
- krzewiasta,
- pnąca.

Tak wyglądał w lipcu hortensja pnąca w Arboretum w Rogowie.


Jak podaje strona internetowa http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/hortensje-uprawa-pielegnacja-przycinanie-i-odmiany-id311.html przy uprawie hortensji koniecznie należy zapoznać się z ich preferencjami w zakresie cięcia. Na tej płaszczyźnie bardzo się różnią. Możemy wyróżnić gatunki kwitnące na pędach tegorocznych oraz takie, które kwitną na pędach starszych. Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach starszych. Pąki zawiązują się w okresie letnim roku poprzedzającego kwitnienie. Cięcie nie jest zajmujące i sprowadza się do usunięcia przekwitłych kwiatostanów. Wiosną skracamy pędy kwitnące w roku ubiegłym, które tniemy nad dolnymi pędami bocznymi, które wytworzyły pąki kwiatowe. Usuwamy również pędy uszkodzone, zmarznięte, chore itd. Hortensję krzewiastą i bukietową tniemy wiosną nad 4-5 pąkiem. U nasady usuwamy pędy uszkodzone oraz chore. Hortensję piłkowaną, dębolistną, Sargenta, tniemy tak samo jak hortensję ogrodową, a więc  przycinamy wiosną. Cięcie powinno się ograniczyć do usunięcia zeszłorocznych kwiatostanów oraz przemarzniętych pędów.

8 komentarzy:

 1. witaj Andrzeju, piękne te hortensje i właśnie zastanawiam się czy na wiosnę też kupić i posadzić
  - ... muszę poczytać o nich więcej :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, ja też do siebie do ogrodu muszę je kupić, bo jeszcze nie mam hortensji, a są one prawdziwą ozdobą ogrodów :) Pozdrowienia. Miłego weekendu!

   Usuń
 2. Piękne hortensje. W swoim ogrodzie mam, jak tu się dowiedziałem, hortensję ogrodową i zbieram się do zakupu krzewiastej. ;)

  Zapraszam do siebie:
  kokornus.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Ja co prawda jeszcze nie mam hortensji ale powoli szukam dla nich miejsca w ogrodzie. To przepiękne krzewy z cudownymi kwiatami. Musze koniecznie spróbować. A bloga już pędzę odwiedzić :) Już się zapisałem do obserwatorów. Pozdrowienia!

   Usuń
 3. Piękne te hortensje w arboretum. Mnie się marzą właśnie takie niebieskie, zawsze przykłuwały moją uwagę. Ja narazie mam jedną, białą, sadzoną dopiero w tym roku, więc nie mam jeszcze się czym chwalić :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, ja też na takie choruję,. Pewnie w przyszłym roku kupię kilka do ogrodu. Bardzo podoba mi się odmiana bukietowa. Duże, białe stożkowe kwiaty... Coś pięknego. Ale kolorowe też są oszałamiająco piękne. Miłego weekendu. Pozdrowienia!

   Usuń
 4. Ja spotkałem jeszcze u Nas hortensję dębolistną i sargenta które też fajnie rosną i ładnie się prezentują!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aha, ale wydaje mi si, że one zaliczają się ogólnie do ogrodowych :) Ale mogę się mylić :) Pozdrooofka ;) Miłej i słonecznej niedzieli Krzysiu!

   Usuń