Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 24 września 2013

Klon pospolity jesienią

Od dwóch dni w Polsce zapanowała jesień. Część drzew zaczyna zmieniać barwy. Dziś specjalnie dla jednego z Czytelników mojego bloga przedstawiam klon pospolity, który rośnie w moim ogrodzie.


Jak podaje Wikipedia klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.) – gatunek z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae) występujący w Europie środkowej i wschodniej oraz południowo-zachodniej Azji. Nazywany jest także klonem norweskim. Na zachodzie jego granica występowania znajduje się we Francji, na wschodzie w europejskiej części Rosji, na północy w Skandynawii, a na południu w Iranie. W Polsce jest najpospolitszy z krajowych gatunków swego rodzaju, występuje powszechnie na całym niżu i w niższych położeniach górskich na całym terenie kraju[3]. Sadzony w miastach północno-zachodniej Europy oraz Ameryki Północnej rozprzestrzeniać się zaczął bez udziału człowieka. Inwazja tego gatunku w Ameryce Północnej spowodowała zagrożenie dla miejscowych gatunków. W USA w Nowej Anglii czy stanach takich, jak Nowy Jork, Wirginia, Georgia, Maryland, Wisconsin, Minnesota rozwój klonów jest tępiony.


Już wkrótce na mojej stronie internetowej pojawi się więcej informacji o tym wspaniałym i pięknym drzewie. Tymczasem pozdrawiam Krzysztofa z bloga "Drzewa i krzewy".

2 komentarze:

  1. Jagodziana mojej mamy w tle i mój czyściutki samochodzik ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. He he, no tak, ale kiedyś "jagodziana" mówiło się o Skodzie 105 :) A tak a propos... to musimy coś wykombinować żeby Twojego bloga rozpropagować :) Pozdrowienia!

      Usuń