Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 29 września 2013

Pierwsza jesienna mgła

Dzisiejszy poranek przyniósł pierwszą prawdziwie jesienną mgłę. Temperatura spadła do +7 stopni C. Słońce skryło się nad grubą powłoką bardzo wilgotnego powietrza.


W mojej okolicy mgła jest dosyć rzadkim zjawiskiem. A to dlatego, że mieszkam praktycznie w lesie. Tutaj najczęściej występują zamglenia. Wystarczy jednak wyjechać poza obszar zalesiony aby zaobserwować typowe zjawisko mgły. 


Zamglenie to stan pogody, podczas którego mgła nie dochodzi do powierzchni ziemi utrzymując się na pewnej wysokości od podłoża. Przez to zamglenia są mniej niebezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego czyli kierowców, pieszych czy rowerzystów. Należy tu jeszcze podkreślić, że mgła jest znacznie gęściejsza od zamgleń.


Mgła to kropelki wody zawieszone w powietrzu, które są zbyt lekkie by opaść na ziemię. Przy ich większej koncentracji możemy obserwować znaną przez każdego mżawkę. Występuje kilka rodzajów mgieł. 

Mgła radiacyjna tworzy się wtedy kiedy podczas bezchmurnej nocy ciepło z powierzchni szybko wyparowuje do atmosfery. Gdy temperatura spadnie poniżej punktu rosy, wilgoć zawarta w powietrzu szybko się koncentruje i tworzy mgłę.  Tego typu mgłę możemy obserwować często nad łąkami. Wtedy grubość mgły może być mniejsza niż 1 metr!


Mgła adwekcyjna powstaje gdy nad zimne podłoże napłynie cieplejsze i wilgotne powietrze. Powietrze to wychładza się i następuje kondensacja. Mgły tego typu występują często na morzu (głównie latem), gdy gorące masy powietrza napotykają zimniejsze wody z wyższych szerokości geograficznych i nad lądem (zimą), gdy nad zimne podłoże napływa ciepłe morskie powietrze. Mgły adwekcyjne mogą mieć do kilkuset metrów grubości i są długotrwałe.
 
Można jeszcze wyróżnić mgły mieszane (radiacyjno-adwekcyjne), pochodzące z wyparowania (zarówno nad powierzchnią wody jak i lądu), orograficzne (spotykane najczęściej na terenach górskich) oraz mgły frontowe, tworzące się na styku ciepłych i chłodnych frontów atmosferycznych.


A na zakończenie jeszcze jedno zdjęcie. Wszystkie poprzednie zrobione były z balkonu lub okien na 1 piętrze. To ostanie zrobiłem w ogrodzie.Doskonale widać zamglenia rozchodzące się po koronach drzew.


Powoli się przejaśnia. Synoptycy zapowiadają, że koło południa powinno pojawić się słońce. Mam nadzieję, że tak będzie. Wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom życzę miłej i udanej niedzieli.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz