Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 10 września 2013

Trzmielina pnąca - przycinanie z Fiskarsem

W moim ogrodzie wśród wielu liściastych roślin zimozielonych rosną trzmieliny pnące. Największą ich ilość posadziłem kilka lat temu na skarpach przy schodach wejściowych do domu. Moim celem jest aby zarosły całe skarpy tworząc piękny zimozielony dywan. Trzmieliny pnące jak sama ich nazwa mówi mają skłonności do wytwarzania długich pędów, które za pomocą korzeni przybyszowych przyczepiają się do różnego rodzaju podpór takich jak ściany, mury czy drzewa. Jeśli chcemy stworzyć z tych roślin zimozielony dywanik musimy je przycinać. Inaczej wybujałe pędy będą nieładnie wyglądać, a roślina zamiast się rozkrzewiać wytworzy długie i niezbyt ładne łodygi. Początek września to w zasadzie ostatni dzwonek na przycinanie liściastych roślin zimozielonych. Muszą one mieć wystarczająco dużo czasu na wygojenie ran po cięciu przed nadejściem pierwszych przymrozków. trzmieliny to rośliny dosyć odporne dlatego można je jeszcze teraz przycinać. 

Tak wyglądały trzmieliny w rok po posadzeniu. Zdjęcie pochodzi z jesieni 2008 roku. Wtedy schody nie były jeszcze zrobione, a na skarpach rosły jałowce, które później przesadziłem w okolice furtki prowadzącej do ogrodu z ulicy.

 
Tak się złożyło, że dostałem do testowania sekator uniwersalny Tukan firmy Fiskars, który zdecydowanie ułatwił i uprzyjemnił mi przycinanie trzmielin.


Na rączce sekatora znajduje się pomarańczowa zapadka, która zabezpiecza sekator i nas przed niekontrolowanym otwarciem narzędzia.


Po jej odciągnięciu sekator otwiera się i jest już gotowy do pracy.Sekator uniwersalny Tukan jest bardzo wygodny w obsłudze. Jego długość znacznie ułatwia przycinanie nawet daleko wysuniętych gałązek. Jest bardzo ostry i jedno cięcie pozwala na usunięcie nawet dosyć grubych łodyg.Tak wyglądają skarpy dziś, po przycięciu trzmielin.Rośliny wspaniale się rozkrzewiły. Niektóre gałązki przysypałem ziemią dzięki czemu puściły korzenie i wytworzyły nowe odrosty. Jak widać trzmieliny powoli aczkolwiek skutecznie zarastają całe skarpy. Moje pierwotne założenie zaczyna nabierać oczekiwanych przeze mnie kształtów.

Odpowiednie przycinanie roślin pozwala na ich prowadzenie zgodnie za naszymi oczekiwaniami. A sekator uniwersalny Tukan firmy Fiskars znacząco ułatwia prace ogrodowe. 

Sekator ten może być używany również do zbioru owoców. Wystarczy tylko podłożyć pod niego siatkę i już możemy sięgać do daleko wysuniętych jabłek, gruszek czy śliwek. 

Polecam stosowanie narzędzi Fiskars w ogrodzie. Jakość wykonania, trwałość i łatwość obsługi znacząco ułatwią i uprzyjemnią nam wszelkie prace ogrodowe.

2 komentarze:

  1. Dużo pracy i serca, ale dzięki temu efekty są wspaniałe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Paulinko, to fakt, pracy dużo, ale ja to lubię :) Zapisz się proszę do obserwatorów bloga :) Zapraszam!

      Usuń