Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 19 lipca 2014

Początek ostatniej dekady lipca w latach 2013 i 2014

Już za chwilę rozpocznie się trzecia dekada lipca. W tym roku temperatury i słońce nas rozpieszczają. Nie brakuje też czasem wilgoci. Dlatego też rośliny są bujne, a trawnik soczyście zielony. W ubiegłym roku pierwsza połowa lipca była gorąca i sucha. Ze słońcem było różnie. Zdjęcia, które pokażę dziś Państwu pochodzą z dziś, czyli 19 lipca 2014 oraz z 23 lipca 2013. Można na nich porównać jak różna aura panowała w podobnym czasie w tych dwóch, następujących po sobie latach. Warto dodać, że zdjęcia z ubiegłego roku robione były w pochmurny dzień, dlatego też ich kolorystyka nie jest tak głęboka, jak tych, robionych dzisiaj. Ważne tez jest to, że tegoroczny lipiec przyniósł większą dawkę wilgoci. Poza tym w ubiegłym roku pierwszą połowę lipca spędziłem na wakacjach, a w tym roku jestem w domu. W okresie bez opadów podlewałam trawnik, a kilka dni temu posypałem murawę nawozem. O nawożeniu trawników napiszę już jutro.

A teraz zapraszam do obejrzenia wyżej wspomnianych zdjęć ogrodu.

Poniżej południowa, ale najbardziej zacieniona część ogrodu. Jest to też dosyć suche miejsce. Ponieważ rośnie tu sporo drzew w czasie gdy pada deszcz większość wody zatrzymuje się na ich koronach. Musi naprawdę porządnie i długo popadać, żeby deszcz dotarł do powierzchni. Ponadto system korzeniowy drzew pobiera sporą ilość wilgoci z podłoża. Sytuację ratuje podlewanie oraz kora sosnowa, która zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby.

2013
 

2014


To już widok na wschodnią część ogrodu. Ta część ogrodu może liczyć na trochę słońca przed południem oraz przez ok. 2 godziny popołudniu.

2013


 2014


A to już oczko wodne. W ubiegłym roku było więcej lilii. W tym roślinność jest uboższa. Ważna informacja: w tym roku oczko przeszło gruntowne czyszczenie, włączając w to mycie całej folii myjką ciśnieniową. Na tegorocznym zdjęciu widać doskonale o ile większy są takie rośliny jak klon japoński czy juki karolińskie rosnące od drugiej strony oczka. Juki niestety nie kwitły jeszcze. Przesadziłem je w nowe miejsce w 2012 roku. Być może trzeba trochę poczekać. Na starym miejscu krzewy z powodzeniem kwitły mimo tego, że rosły podobnie jak teraz w półcieniu.

2013


 2014


Na koniec jeszcze widok na powiększony rok temu egzotyczny zakątek, a w zasadzie jego część, w której rośnie magnolia grandiflora (o której pisałem m.in. wczoraj) oraz araukaria chilijska. O araukarii na pewno napiszę w najbliższych dniach. W tym roku powiększyłem ten zakątek i posadziłem w nim kwiaty. Znaleźć tam można miniaturowe róże oraz begonie.

2013


 2014


 A już jutro, tak jak wspomniałem na wstępie zapraszam do lektury posta o nawożeniu trawników.

4 komentarze:

 1. Oczko wodne w tym oku prezentuje się o wiele lepiej :) To pewnie zasługa rosnących wokół roślin, z roku na rok stają się większe i pięknie okalają oczko.

  Moja juka zakwitła w tym roku po raz pierwszy, właśnie zamierzałam pokazać jej zdjęcia. Moja juka była rok temu wiosną przesadzona, rok czasu odczekała i pięknie zakwitła :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Gratuluję juki. Moje mają chyba troszkę za mało słońca, ale może za rok zakwitną :) Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Ale fajnie ,świeżo, chłodno w Twoim ogrodzie.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! A dzisiaj popadało, pewnie dlatego, że wczoraj porządnie podlałem krzewy ;) Gdybym nie podlał to pewnie deszcz by dziś nie spadł :) Pozdrowienia!

   Usuń