Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 20 lipca 2014

Nawożenie trawnika latem

Piękna murawa jest nieodłącznym elementem dobrze utrzymanych i eleganckich ogrodów. Trawnik może być wspaniałą ozdobą każdego, nawet niewielkiego ogródka. Ale w przypadku złej pielęgnacji może być również koszmarem ogrodnika, który będzie szpecił nawet te miejsca, które są przepięknie ukwiecone i zadbane. Co zrobić, żeby murawa wyglądała tak jak na poniższym zdjęciu?


Oczywiście bardzo ważne jest samo zakładanie trawnika, przygotowanie podłoża oraz dobór odpowiednich mieszanek nasion. Innych użyjemy do trawników sportowych, innych do położonych w miejscach suchych i nasłonecznionych. Jeszcze innej mieszanki nasion użyjemy do trawników zakładanych w miejscach zacienionych.

Samo założenie trawnika to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest jego późniejsze utrzymanie. Dlatego też dziś napiszę kilka słów o nawożeniu trawników w lecie. 

Ostatnio bardzo popularne są nawozy długo działające. Ja jednak nie jestem ich zwolennikiem i uważam, że lepiej jest nawozić trawnik częściej, mając pod kontrolą to, co dzieje się z murawą. Oczywiście te pierwsze nawozy też będą działać, jednak jeśli zależy nam na pięknej i soczyście zielonej darni lepiej stosujmy bardziej specjalistyczne nawozy zamiast tych uniwersalnych. 

Lato to okres kiedy intensywnie kosimy i nawadniamy trawnik (jeśli oczywiście aura sprawia, że jest to konieczne). Zabiegi te powodują, że trawa potrzebuje znacznie więcej składników mineralnych. Dlatego też dobrze jest co 4-5 tygodni równomiernie rozprowadzić nawóz do trawników. Najlepiej zrobić to w pochmurny dzień, 2 dni po skoszeniu. Jeśli po nawożeniu nie pada deszcz murawę należy bardzo obficie podlać, tak żeby woda zmyła ze źdźbeł trawy cały nawóz. W przeciwnym wypadku narazimy trawę na żółknięcie bądź nawet miejscowe usychanie.


Brak regularnego nawożenia może prowadzić żółknięcia źdźbeł, słabego przyrostu, rozrzedzania się murawy, a w skrajnych przypadkach nawet do wysychania trawnika.

Latem wciąż jeszcze używamy nawozów bogatych w azot (który przyspiesza wzrost trawy) oraz żelazo, odpowiedzialne za piękny, zielony kolor muraw. Pamiętajmy żeby nie używać nawozów bogatych w potas, gdyż ten spowalnia wzrost i przygotowuje trawnik do zimy. Takie nawozy będziemy stosować dopiero jesienią!


Nawożąc trawnik należy mieć na względzie również mech, który często pojawia się w miejscach wilgotnych i zacienionych. Tu najlepiej użyć mieszanek nawozowych bogatych w żelazo, azot i siarkę! 

A na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Nawozów bogatych w azot, który przyspiesza wzrost murawy używamy jedynie do końca sierpnia. Potem należy już dać odpocząć murawie, a jesienią przygotować ją do zimy. jak to zrobić? O tym napiszę jesienią!

Zapraszam do codziennej lektury bloga!

4 komentarze:

 1. Pouczający post, dziękuję..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Cieszę się, że mogłem pomóc! Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Masz Andrzejku piękny trawnik. U nas to raczej łąka a niej stokrotki i takie tam polne bratki. Co roku sobie obiecuję, że trzeba coś z tym zrobić i ciągle brakuje mi czasu. Nadrobiłam zaległości u Ciebie i muszę Ci powiedzieć, że Twoje rośliny rosną w oczach. Zachwycająco wygląda ten klonik przy oczku wodnym!
  Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Ja też nadrabiam zaległości :) U nas dziś deszczowo i burzowo. Żeby było śmiesznie to wczoraj podlewałem wszystkie krzewy, a dziś podlała natura. Ale na pewno deszcz nie zaszkodzi. Szczególnie tym roślinom, które rosną pod koronami rozłożystych dębów i klonu. Pozdrowienia Ewuniu! Miłego tygodnia!

   Usuń