Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 6 stycznia 2015

Powrót zimy

Wczorajszy dzień przyniósł pogodę, która bardziej przypominała przedwiośnie niż najzimniejszy miesiąc zimy.  Słońce, +3 stopnie oraz bezwietrzna pogoda sprawiły, że dzień był całkiem przyjemny! Dziś też jest przyjemnie, ale krajobrazy dookoła są zupełnie inne. W nocy powróciła zima. Spadł drobny śnieg, a w zasadzie jakaś taka "kaszka", pokażę ją na kolejnych zdjęciach.


Tuż przed wschodem słońca o 07.30 było - 7 stopni. Teraz (13.00) mamy -3 C. Jest za to bardzo słonecznie i aż miło wyjść na dwór.


Skorzystałem z okazji i zrobiłem kilka zimowych zdjęć ogrodu. Tym bardziej, że taka pogoda utrzyma się tylko jeszcze przez 2 dni. Od czwartkowego wieczora ma się ocieplać. W sobotę temperatury mają dochodzić do ponad +10 stopni.


Różanecznik Scintillation broni się przed mrozem! Odprowadził część wody z liści do korzeni przez co listki wyglądają na zwiędnięte. Jednak gdy tylko temperatura wzrośnie do 0 stopni C, woda do liści znów powróci. W dodatnich temperaturach listki odzyskają swój typowy kształt.


Podobnie zachowują się inne odmiany różaneczników oraz np. aukuby japońskie.


Oczko wodne zamarzło prawie całe. Jedynie przy sztucznym przeręblu woda wciąż jest niezamarznięta. To dzięki napowietrzaczu i grzałce umieszczonej na spodniej części przerębla.


A poniżej widać kulki, które spadły dziś w nocy.


Trzmieliny też pozwijały listki aby chronić się przed mrozem i zbyt dużym parowaniem wody.


Mahonia ostrolistna czeka już na wiosnę. Gdy tylko zrobi się ciepło rozwinie swoje paki, a naszym oczom ukażą się drobne, żółte, miododajne i pachnące kwiaty, które swoim wspaniałym zapachem przyciągają wiele owadów.


A tak wyglądał dziś w południe ogród z balkonu. śniegu nie ma co prawda zbyt wiele, ale nawet tyle wystarcza, żeby krajobraz się zabielił i chociaż chwilowo przypomniał nam, że mamy zimę!Proszę jeszcze zwrócić uwagę na ciekawe lodowe "ząbki" które tworzą się po prawej stronie sztucznego przerębla.


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

  1. Ogród bajecznie wyglada musniety bielą jak pędzlem.Umnie tez różanecznik pozwijał liście ,ale mnie uspokoiłes że tak ma być..pozdrowienia Andrzejku!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo Jolu! Nie martw się różanecznikiem. Tak nawet musi być, bo inaczej by przemarzł :) Dzięki temu, że zwija liście chroni się od mrozów :) Pozdrowienia! Aha. Zapraszam na moją stronę internetową www.zimozielonyogrod.pl Znajdziesz tam m.in. zakładkę "Różaneczniki", a w niej sporo informacji o tych krzewach, trochę się tam rozpisałem ;)

      Usuń