Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 23 stycznia 2015

Klimat największych polskich miast i aglomeracji - Górny Śląsk

08 stycznia br. rozpocząłem cykl artykułów, w których prezentuję klimat największych w Polsce miast i aglomeracji. W pierwszym poście opisałem warunki pogodowe panujące w Warszawie i w stołecznej aglomeracji. Nieco ponad tydzień temu zaprezentowałem klimat Krakowa. Dzisiejszy post poświęcony będzie pogodzie, jaka panuje w aglomeracji górnośląskiej. W kolejnych postach zaprezentuję warunki klimatyczne panujące w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, Szczecinie, Lublinie, Olsztynie, Białymstoku, Kielcach, w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, w Opolu, Rzeszowie oraz w Toruniu i Bydgoszczy.


Opisywane w niniejszym poście warunki klimatyczne dotyczą konurbacji górnośląskiej, a więc Katowic oraz miast położonych w okolicach stolicy Górnego Śląska. Z racji zróżnicowania terenu inny klimat panować będzie np. w Bielsku-Białej (chłodniej) czy Raciborzu, który z racji położenia jest jednym z najcieplejszych miast nie tylko Górnego Śląska, ale także całego kraju. 

Na klimat Górnego Śląska ogromny wpływ ma urbanizacja tego regionu. Tak jak w wielu wielkich miastach, również w aglomeracji śląskiej można zaobserwować efekt tzw. ciepłej wyspy. Jest to szczególnie dobrze odczuwalne podczas letnich wieczorów, kiedy temperatura w obszarze miejskim jest wyższa niż poza miastem. Ponadto urbanizacja generuje większe ilości dni pochmurnych oraz częstsze opady.


Średnia roczna temperatura w aglomeracji oscyluje wokół +8 stopni. Warto zauważyć, że w na południu województwa Śląskiego, z uwagi na górzysty charakter terenu średnia ta spada nawet poniżej 7 stopni. Spory wpływ na klimat Górnego Śląska ma również Brama Morawska, którą dopływa tu cieplejsze powietrze z południa. Do regionu przez ok. 220 dni w roku dopływa powietrze polarno-morskie, przez 110 powietrze kontynentalne. Pozostałe 35 dni to napływ mas powietrza znad Afryki lub znad Skandynawii.


Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą na poziomie -2,7 stopni C. Najcieplejszym zaś lipiec, kiedy średnia dobowa temperatura wynosi 17,4 C. Dla porównania w Raciborzu średnia temperatura stycznia to ok. o stopni C. Lipiec to również najbardziej mokry miesiąc w regionie. Spada wtedy ok. 104 mm deszczu. Najsuchszy jest za to luty ze średnią opadów na poziomie 35 mm. Najniższa zanotowana dotąd temperatura to - 27,4 C, a najwyższa +36 C.


A już wkrótce zapraszam do lektury kolejnych postów opisujących klimat największych miast i aglomeracji w Polsce! W międzyczasie będziemy sprawdzać co dzieje się w ogrodzie!

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

4 komentarze:

 1. Ciekawy post. Sporo rzeczy wpływa na kształtowanie się warunków klimatycznych wielkich miast. Czekam na Lublin, mieszkam blisko:) Pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Anno! Rzeczywiście, pisząc o klimacie jakiegokolwiek miejsca trzeba mieć na względzie różne czynniki, wpływające na aurę w danym rejonie. Ukształtowanie terenu, dominujące wiatry, wilgotność a nawet rodzaj podłoża! Pewnie można by o tym niejedną pracę doktorską napisać :) A Lublin będzie za jakiś czas :) Obiecuję :) Pozdrowienia, miłego weekendu!

   Usuń
 2. W takim ogrodzie to można posadzić tyłek, posłuchać śpiewu ptaków, ponapawać się zielenią.

  OdpowiedzUsuń