Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 21 stycznia 2015

Porównanie ogrodu z 2006 i 2014 i plany na 2015

Początek nowego roku to nie tylko okres kiedy podsumowuje się ubiegły rok. Powstają wtedy także plany na ten nowy! Podobnie jest u mnie. Na blogu pojawiły się już statystyki za 2014. Napiszę jeszcze o zmianach jakie zaszły w moim ogrodzie w tym okresie.

Dziś jednak chciałbym w ogromnym skrócie pokazać Państwu jak wyglądał zaczątek ogrodu w roku 2006 i jak te same miejsca wyglądały w roku ubiegłym. Podzielę się z Państwem również póki co bardzo wstępnymi planami zmian, jakich zamierzam dokonać w ogrodzie w tym roku!

2006

2014

2006

2014

2006

2014

Trochę się zmieniło... 

A jakie mam plany w tym roku? Otóż na pewno zmieni się część kącika egzotycznego, w której rośnie araukaria chilijska i magnolia Grandiflora. Miejsce to przeszło już delikatny lifting w 2014 roku, ale nie jestem do końca z niego zadowolony i wiem, że już na wiosnę inaczej zagospodaruję to miejsce. Mam już nawet plan jak to zrobić!

Planuję również nowe nasadzenia. Zależy mi na zakupie takiej odmiany ostrokrzewu kolczastego, która rośnie w formie małego drzewa. Myślę o kolejnych laurowiśniach, szczególnie o odmianie Novita. Chciałbym także posadzić trawę japońską oraz krzewy kalmii wąsko i szerokolistnej. Czeka mnie także rewitalizacja trawnika. Spora część murawy poprzerastana jest mchem. 

Cały czas myślę też o innych zmianach. Po głowie chodzi mi założenie kamiennego ogrodu japońskiego. Nie wiem jednak gdzie to wszystko pomieszczę. Póki co jednak mogę sobie planować i wyrysowywać różne koncepcje zagospodarowania ogrodu. Jeśli ich nie zrealizuję to tez nic się nie stanie, bo ogród i tak jest już piękny. Czekam teraz aż rośliny podrosną. Ale na to potrzeba lat, a nie miesięcy!

Na zakończenie jeszcze dwa zdjęcia ogrodu, zrobione latem ubiegłego roku!


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

8 komentarzy:

 1. Andrzejku,
  aż trudno uwierzyć jaką metamorfozę przeszedł Twój ogród.
  Jest bardzo piękny. Bardzo romantyczny. Włożyłeś w niego wiele pracy. Efekt jest fantastyczny.
  Jakoś nie potrafię wyobrazić sobie kamiennego ogrodu japońskiego...
  Czy nie przedobrzysz?
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Lusiu! Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Kamienny ogród (ogródek) japoński miałby jakieś 4 m kwadratowe. W centrum stanąłby duży głaz. Obsypany byłby dookoła drobnym białym kamieniem, ładnie zagrabionym i czyściutkim :) Jednak chyba będzie to trudne ponieważ u mnie non-stop coś się sypie z drzew. Albo igły z sosen, albo szyszki, albo kotki z brzóz, albo liście, albo drobne gałązki, albo ... No własnie, więc musiałbym chyba codziennie tam z odkurzaczem latać ;) Pozdrowienia Lusiu!

   Usuń
 2. Gratuluję pięknego ogrodu. Zmiany jakie zaszły na przestrzeni tych kilku lat z całą pewnością należą do udanych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam pięknie :) Bardzo dziękuję za miłe słowa! To dla mnie budujące ;) Pozdraiwam serdecznie. Andrzej,

   Usuń
 3. Zmiany od 2006 roku sa niesamowite, oprócz wiedzy ogrodniczej wykazałes się niesamowita wyobraznia, gratulacje:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Jolu! Bardzo dziękuję za tak ciepłe i miłe słowa! Cieszę się, że podoba Ci się mój pomysł na ogród! Pozdrowionka, miłego weekendu!

   Usuń
 4. 8 lat. Efekty wspaniałe - masz ogród naturalny, bez nadęcia a jednocześnie uporządkowany. Super! Ja dopiero zaczynam - zaczęłam właściwie w zeszłym roku i cierpliwie muszę czekać na efekty.
  Będę zaglądać, co porabiasz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Bardzo dziękuję za przemiłe słowa :) Zapraszam do lektury bloga, znajdziesz to ponad 800 postów, w znakomitej większości opisujących mój ogród i rośliny w nim rosnące. Znajdziesz też zdjęcia i opisy różnych parków, arboretów i ogrodów botanicznych. Zapraszam też na moją stronę internetową www.zimozielonyogrod.pl Poza biznesem przeczytasz tam sporo ciekawych informacji o roślinach, trawniku, strefach mrozoodporności, oczku wodnym... itd :) Pozdrowienia. Zapraszam do częstych odwiedzin bloga!

   Usuń