Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 25 stycznia 2015

Pada śnieg

Tegoroczna zima jak do tej pory jest dosyć kapryśna i raczej ciepła. Najprawdopodobniej jednak koniec stycznia i luty zapiszą się pod znakiem prawdziwej, śnieżnej ale na szczęście niezbyt mroźnej zimy. W mojej okolicy od nocy z czwartku na piątek sypie śnieg. Początkowo topniał, a to dlatego, że panowały dodatnie temperatury. Teraz tez jest na "plusie", ale słupek rtęci przekroczył 0 tylko o jedną kreskę. Dlatego też śnieg w wielu miejscach się utrzymuje.Są miejsca, gdzie powierzchnia ziemi czy kamienie są cieplejsze niż powietrze i w tych właśnie miejscach śnieg jeszcze topnieje.


Zjawisko to można zaobserwować na kostce granitowej, niektórych kamieniach przy oczku wdnym oraz na ziemi w kąciku japońskim.Co prawda nie przepadam za śniegiem, ale muszę przyznać, że pod taką białą pierzynką ogród wygląda całkiem atrakcyjnie.Drzewa również pokryte są warstwą śniegu!


 Pod śniegiem znalazły się opuncje zimotrwałe...


 ... juki i palma mrozoodporna...


 ... araukaria i magnolia wielkokwiatowa oraz wiele innych roślin.


 Bardzo ładnie wyglądają przykryte śniegiem liście różanecznika Ponticum Goldflimer.


Są jednak rośliny, które pomimo niesprzyjających warunków przygotowują się do kwitnienia. Niektóre gatunki otwierają swoje kwiaty właśnie zimą! Oczywiście nie wtedy gdy jest -20 stopni. Ale podczas lekkiej zimy możemy podziwiać ich kwiaty! Jakie to rośliny? O tym napisze już wkrótce!

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

8 komentarzy:

 1. Oo super ;) i umnie sypie właśnie wróciłam z dworu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, ogród wygląda ładnie pod śniegiem, ale ja już bym chciał wiosnę. Nie lubię zimy :( Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Śnieg niewątpliwie dodaje uroku naszym ogrodom. Masz piękne sosny Andrzeju.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewo! Bardzo dziękuję za miłe słowa. Niby tak, faktycznie ze śniegiem jest ładnie, ale ja nie przepadam za zimą. Wolałbym wiosnę :) Pozdrowienia, miłego tygodnia.

   Usuń
 3. Ładnie wygląda ta biała pierzynka, ale ja jednak jej nie lubię:) Nie wiem czy opady nie dojdą do mnie, wszak blisko, ale jak do tej pory jest jeszcze zielono i oby jak najdłużej. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Anno! Mimo tego, że w przyprószonym śniegiem ogrodzie naprawdę jest ładnie, to ja też nie lubię zimy i śniegu. Wolę ciepełko i zieleń :) Stąd też moja fascynacja liściastymi roślinami zimozielonymi :) Pozdrowienia, miłego tygodnia!

   Usuń
 4. A u nas śniegu niema i ja się z tego bardzo cieszę....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę! U was w ogóle jest dużo cieplej zimą niż u mnie :( Kiedyś chyba się tam przeprowadzę :) Widziałem w Międzyzdrojach piękne i duże krzewy laurowiśni :) U mnie to niestety tylko marzenie... Pozdrowienia Jolu!

   Usuń