Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 29 stycznia 2015

Pąki na roślinach

Łagodna zima sprzyja wcześniejszemu niż zwykle rozpoczęciu wegetacji. Mam nadzieję, że już nie przyjdą jakieś straszne mrozy, które mogłyby uszkodzić pobudzone rośliny. Jakiś czas temu pisałem o kiełkujących wiosennych roślinkach takich jak np. krokusy czy tulipany botaniczne. Wspominałem również o roślinach kwitnących zimą. Warto jednak przyjrzeć się dobrze innym roślinom w ogrodzie, gdyż niektóre już od dawna przygotowują się do wiosny. Jeszcze jesienią powstają u nich pąki kwiatowe, które rozwijają się wiosną. Krzewy te pochodzą z innych rejonów świata, głównie z Dalekiego Wschodu (Japonia, Korea, Chiny) i w swoich naturalnych warunkach często kwitną już w styczniu lub lutym. Są  jednak na tyle odporne, że wytrzymują nasze zimy, a że są zimozielone zdobią nasze ogrody przez cały rok. Do takich roślin należą m.in.

 Pieris japoński Debutante:


Skimia japońska:


Różaneczniki:


Aukuba japońska:


Kalina sztywnolistna:


Mahonia ostrolistna:


Inne rośliny mają już spore pąki, z których wiosną rozwiną się listki, młode łodyżki oraz kwiaty.

Laurowiśnia wschodnia Otto Luyken:


Głogownik Davidiana:


Trzmielina pnąca Sunspot:


Clematis Josephine:


Zimozielony wiciokrzew Henryi:


Róża pnąca Grand Award:


Na wiosnę czekają również:

krokusy...


oraz tulipany botaniczne.


A już jutro kolejny post z cyklu "Klimat największych miast i aglomeracji w Polsce".

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

 1. Oprócz roślin, na wiosnę czekamy i my:)
  Piękne zdjęcie kaliny sztywnolistnej i peris pięknie wygląda. Ciekawe czy u mnie w ogrodzie by się sprawdził. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Anno! Czekam z utęsknieniem na wiosnę :) Co do pierisa... na pewno sprawdziłby się :) Trzeba go tylko posadzić w miejscu osłoniętym od mroźnych wiatrów i w półcieniu :) No i w kwaśnej glebie. Właśnie uaktualniam moją stronę internetową i jutro lub pojutrze będą nowe wpisy dotyczące właśnie pierisów :) Zapraszam :) Aha, adres strony to www.zimozielonyogrod.pl :) Pozdrowienia!

   Usuń