Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 10 stycznia 2015

Deszczowa styczniowa sobota!

Dziś rano było w miarę pogodnie i dosyć ciepło. Ok. 08.00 termometry wskazywały +6 stopni C. Niestety szybko się zachmurzyło i ok. 10.30 zaczął padać deszcz. Z krótkimi przerwami padało przez cały dzień. Teraz znowu kropi, ale za to jest prawie +11 stopni! I robi się coraz cieplej. Nad zachodnimi przedmieściami Warszawy przechodzi właśnie ciepły front atmosferyczny, który w okolice Wrocławia przyniósł temperaturę rzędu +15 stopni! 

Pomimo deszczu wybrałem się z aparatem do ogrodu, aby zrobić kilka zdjęć, na których można zobaczyć aurę panującą 10 stycznia 2015 roku.


Wszędzie jest mokro, Ale to akurat nie przeszkadza ani mi ani roślinom. Po wyjątkowo suchym końcu lata i równie suchej jesieni teraz przyda się spora dawka deszczu. Oby tylko nie padało za bardzo bo to akurat może grozić powodziami.


Deszcz na pewno nie zaszkodzi różanecznikom. Co prawda póki co nie widać powrotu zimy z mrozem i śniegiem, ale gdyby miał nastąpić nagły spadek temperatury liściaste rośliny zimozielone (w tym różaneczniki) będą do tego odpowiednio przygotowane, czyli odpowiednio nawodnione!


Drobne kropelki wody osadziły się na igłach świerka Conica...


... oraz na klonie  Dissectum Garnet.


Wciąz świeżo wyglądają wrzosy. Nie zaszkodziło im kilka nocy z temperaturami poniżej -8 stopni.


Karmnik pełny jedzenia. Ptaki jednak stały się wybredne. Wybrały co lepsze kąski, takie jak ziarna słonecznika czy kukurydzy. Pszenica i otręby wciąż leżą w karmniku. Dziś uzupełniłem zapas orzechów włoskich. Wiewiórki na pewno się ucieszą. Jutro będę musiał dać im marchewkę i jabłko.


Bluszcza, mahonia i trzmieliny też świetnie się czują w czasie takiej pogody. Niestety, jeśli w dalszym ciągu będzie ciepło rośliny zaczną wegetację. Jeśli nagle wróci zima to może w takim przypadku wyrządzić sporo szkód. I to nie tylko wśród roślin ozdobnych ale również w sadach czy na polach.


A tak dziś popołudniu (ok.17.00 czasu polskiego) kształtowały się temperatury w Europie. Po zachodniej stronie Warszawy 11 stopni, a we Wrocławiu aż 15! Mapa pochodzi ze strony www.sat24.com
2 komentarze:

 1. Och, mam spore zaległości.
  W deszczu pięknie wyglądają Twoje rośliny.
  Od kilku dni moje ptaszki niewiele zjadają. W karmniku leży słonecznik.
  W pojemnikach wiszą orzechy arachidowe. Bażantom zmieniliśmy karmę z pszenicy na kukurydzę.
  Niestety nie przypadła im do smaku.
  Czyżby zbliżała się wiosna?
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. He he, u mnie też ostatnio ptaki wydziwiają i niezbyt często korzystają z karmnika. A jeśli faktycznie idzie wiosna? To byłoby zbyt piękne :( Ja już chcę wiosnę! Pozdrowienia Lusiu!

   Usuń